Projekt „EdukujeMY NGO- podnosimy oddolną aktywność obywatelską” realizowany jest z myślą o zwiększeniu zaangażowania organizacji pozarządowych i obywateli w procesach kształtowania polityk publicznych i podejmowania decyzji oraz z myślą o rozwoju instytucjonalnego sektora pozarządowego.
Polacy wykazują niską aktywność społeczną
Społeczeństwo obywatelskie powinno funkcjonować jako niezależna od państwa sfera samoorganizacji społecznej. Działanie organizacji pozarządowych to istotny komponent społeczeństwa obywatelskiego.
„Okazuje się, że ten element aktywności Polek i Polaków wypada stosunkowo słabo na tle innych krajów europejskich”
– informuje portal Dorzeczy.pl.
Z kolei Narodowy Instytut Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego podkreśla, że:
„Diagnoza kondycji społeczeństwa obywatelskiego w Polsce oraz sytuacji w sektorze organizacji pozarządowych, a także ocena szacunkowa Programu NOWEFIO potwierdzają konieczność programowego i finansowego wyodrębnienia działań na rzecz rozwoju inicjatyw obywatelskich w postaci programu wspierającego aktywizację społeczeństwa obywatelskiego we wszystkich obszarach działalności pożytku publicznego wchodzących w sferę zadań publicznych”.
Organizacje pozarządowe oraz aktywiści społeczni mają wpływ na rzeczywistość i dysponować mogą narzędziami umożliwiającymi kontrolę poczynań władz samorządowych i państwowych. O tym, czym jest oddolna mobilizacja obywatelska, co to watchdog, jak oddolnie zorganizować referendum, z jakich środków i praw mogą skorzystać strażnicy społeczni, dowiemy się na szkoleniach organizowanych przez Stowarzyszenie Mieszkańców Gmin Nadwiślańskich „Przywiśle 87” w dniach 14-19 grudnia w ramach projektu „EdukujeMY NGO- podnosimy oddolną aktywność obywatelską.
Dostęp do informacji to wpływ na rzeczywistość
Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, w którym dostęp do informacji wyznacza stopień naszego wpływu na otaczający nas świat. Jednak w kwestiach działalności obywatelskiej Polacy nadal nie wypadają dobrze. Stąd konieczność podjęcia działań o charakterze edukacyjnym, które pozwolą na uwolnienie społecznego potencjału i zwiększenie zaangażowania w sprawy obywatelskie oraz ożywienie działalności w trzecim sektorze.
Projekt „EdukujeMY NGO – podnosimy oddolną aktywność obywatelską” to cykl bezpłatnych szkoleń realizowanych na terenie całej Polski, których celem jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu zakładania działalności NGO, fundraisingu i działalności obywatelskiej.
W ramach przedsięwzięcia Stowarzyszenie Mieszkańców Gmin Nadwiślańskich „Przywiśle 87” przygotowało szkolenie podstawowe z zakresu procedur zakładania NGO z omówieniem kwestii księgowych związanych z tym obszarem, fundraisingiem oraz marketingiem i promocją działań podmiotów trzeciego sektora.
„Myślę o założeniu własnej fundacji. Podczas szkolenia prowadzący konkretnie omówił jak się za to zabrać – skąd wziąć ludzi, jak napisać statut, jak zarejestrować organizację w KRS-ie oraz jakie możliwości to daje. Takie szkolenie to też bardzo dobra okazja, aby powymieniać się swoimi pomysłami z innymi uczestnikami”
– podsumowała Ola, uczestniczka szkolenia związanego z rozpoczęciem działalności organizacji pozarządowej.
„Podczas szkolenia dużo rozmawialiśmy na temat jak być wiarygodnym dla swoich darczyńców. Sam tworzę strony internetowe, więc zainteresowało mnie porównywanie stron różnych fundacji i stowarzyszeń. Wiem, że teraz będę zwracał jeszcze większą uwagę czy strona jest czytelna i czy są konkretne miejsca, które umożliwiają szybką wpłatę darowizny”
– powiedział Bartek, uczestniczący w szkoleniu na temat fundraisingu.
Referenda lokalne i pozyskiwanie informacji
Aktualnie zakończył się cykl szkoleń związanych z tematyką otwierania stowarzyszeń i fundacji. W dniach 14-19 grudnia dostępne są szkolenia z zakresu wzmacniania świadomości społecznej i stosowania narzędzi kontroli obywatelskiej. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę w NGO, a także tych, którzy są już członkami organizacji pozarządowych. Szkolenia sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Szkolenie obywatelskie obejmuje przygotowywania obywatelskich projektów ustaw, omówienie uprawnień i działań informacyjnych komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, objaśnienie aspektów prawnych organizacji referendów lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem referendów dotyczących odwoływania przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) oraz wyjaśnienie zasad działania watchdogów w JST. W ramach projektu zajęcia podzielone są na część teoretyczną i praktyczną. Element teoretyczny skupia się wokół tematyki informacji publicznej, jak się ubiegać o informację publiczną, jakie są terminy związane z jej uzyskaniem, zaś element warsztatowy to napisanie własnego wniosku, wymiana wniosków pomiędzy uczestnikami, wskazanie błędów. Nabyte w ten sposób umiejętności pozwolą na prawidłowe złożenie wniosku o dostęp do informacji publicznej do Jednostek Samorządu Terytorialnego, na szczeblach odpowiadających gminom, powiatom, województwom.
Na szczeblu lokalnym istotnym elementem oddziaływania społecznego jest organizacja referendum. W referendach lokalnych mieszkańcy wyrażają swoje zdanie, podejmując tym samym decyzje wiążące dla organów samorządowych. Organizacja skutecznego referendum nie należy do łatwych, o czym świadczy szereg referendów uznanych za nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Na pytanie jak mądrze skorzystać z tego narzędzia, które gwarantuje Konstytucja i jak zachęcić mieszkańców do udziału w tej inicjatywie, odpowiadają członkowie SMGN „Przywiśle 87”.
Szkolenia, na które jeszcze można się zapisać, odbędą się w najbliższym czasie w Warszawie, Łodzi i Katowicach:
- Referenda lokalne. Walka z wiatrakami?
18 grudnia w Warszawie
REJESTRACJA: https://forms.gle/32FgvBAmaPz9udGM6
- Jak pozyskać informacje z gminy, powiatu, województwa?
19 grudnia w Łodzi
REJESTRACJA: https://forms.gle/tRn1RzmVotN8uEuK8
- Jak pozyskać informacje z gminy, powiatu, województwa?
19 grudnia w Katowicach
REJESTRACJA: https://forms.gle/RKYT9LHGnzgz5zGx9 .
Źródło: SMGN „Przywiśle 87” / EdukujemyNGO.pl/ Facebook / dorzeczy.pl