Najbardziej klasyczna metoda przechowywania danych w przedsiębiorstwach to nieodżałowane dyski twarde. Wybór osób decyzyjnych zwykle ogranicza się do opcji HDD lub SSD, a następnie zamknięcia ich w szafie. Takie rozwiązanie jest krótkowzroczne, a konsekwencje nagłego braku pamięci będą katastrofalne.
Dywersyfikacja bezpieczeństwa danych to jeden z najlepszych wyborów, jakie może podjąć przedsiębiorstwo. Jednak co zrobić, gdy okaże się, że nie ma gdzie zapisać kolejnych dokumentów lub, co gorsza, kopii zapasowych?
Tradycyjne pamięci masowe to klasyka
Klasyczne rozwiązanie, które wciąż ma wielu fanów wśród osób decyzyjnych w polskich przedsiębiorstwach. Na podstawie analizy wykorzystania danych firma Flowberg IT projektuje taki system pamięci masowej, który zapewni firmie niezakłócone działanie. Dodatkowym atutem jest korzystanie z technologii dostarczanej przez światowej klasy producentów tego rodzaju sprzętu jak IBM czy Lenovo.
„Pamięci masowe to odpowiedź na tempo przyrostu wielkości zbiorów danych gromadzonych przez przedsiębiorstwa i instytucje. Sprawę komplikuje fakt, że informacje przechowywane są z wykorzystaniem urządzeń różnych producentów, wykorzystujących różne technologie i na dodatek obsługiwanych przy użyciu dedykowanego oprogramowania. To także stanowi wyzwanie dla organizacji, która oczekuje spójnego zarządzania zasobami.” – wyjaśnia członek zespołu Flowberg IT.
Model tradycyjny jest implementowany wewnątrz organizacji, więc dane nie są transferowane poza przedsiębiorstwo. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie znacznie zwiększa odpowiedzialność firmy. Bo to właśnie na niej spoczywa reakcja na ewentualny cyberatak, czy też zdarzenie losowe takiej jak pożar, czy zalanie.
Zmienianie towaru w usługę to znak nowoczesności
Nowoczesne podejście, nie tylko do przechowywania danych w pamięciach masowych, ale wszelkich procesów technologicznych to podejście do produktów jako do usług. Najbardziej popularne w tym przypadku modele to IaaS (Infrastructure as a Service), czyli infrastruktura jako usługa oraz PaaS (Platform as a Service), czyli platforma jako usługa. Oba rozwiązania udostępnia polska firma informatyczna Flowberg IT.
„Współczesne rozwiązania z obszaru pamięci masowej charakteryzuje wysoka dostępność i nadmiarowość. Pozwalają one na tworzenie oraz odtwarzanie kopii zapasowych zbiorów danych. Umożliwiają jednocześnie wykonywanie większości prac administracyjnych za pośrednictwem jednej, centralnej konsoli. Zastosowanie sieci pamięci masowych SAN (Storage Area Network) umożliwia dostęp do współdzielonej przestrzeni składowania niezależnym hostom.” – oznajmia specjalista z zespołu Flowberg IT.
O co chodzi w tych nowoczesnych rozwiązaniach? Po prostu fizyczne pamięci masowe znajdują się w siedzibie dostawcy lub innym jego budynku, z kolei dostęp do nich klient uzyskuje zdalnie. Takie rozwiązanie sprawia, że po stronie klienta nie występuje konieczność utrzymania fizycznej infrastruktury, a klient korzysta z usług chmurowych.
Flowberg IT wychodzi naprzeciw klientom z ofertą szytą na miarę
Najlepsze oferty to te, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Tak, jak garnitury szyte na miarę. Właśnie tym charakteryzuje się model hybrydowy pamięci masowych, który łączy w sobie najlepsze cechy dwóch poprzednich — tradycyjnego oraz nowoczesnego.
„Flowberg IT realizuje projekty infrastrukturalne w trzech modelach, dostarczając poszczególne elementy lub świadcząc usługi kompleksowe.” – czytamy na stronie flowbergit.pl.
Dostarczany przez Flowberg IT model hybrydowy pozwala korzystać z fizycznej pamięci masowej w firmie dopełnionej oprogramowaniem zdefiniowanym jako usługa, czyli wspomnianymi wcześniej rozwiązaniami IaaS czy PaaS. W takim przypadku możemy także dywersyfikować składowanie danych firmowych, co pozwoli zwiększyć ich bezpieczeństwo. O wiele łatwiej będzie również skalować posiadane zasoby plikowe, co do tej pory mogło być utrudnione.