Gaśnice to jedne z podstawowych elementów wyposażenia przeciwpożarowego. Zgodnie z przepisami powinny znajdować się w każdym budynku, a także w samochodach. Czym różni się gwarancja gaśnicy od okresu jej legalizacji i jak często trzeba legalizować gaśnicę?
Gwarancja gaśnicy a jej legalizacja
W samochodach osobowych przewozimy gaśnicę, która stanowi zabezpieczenie w przypadku pożaru. Każde takie urządzenie posiada okres gwarancji producenta, które nie jest tożsame z legalizacją gaśnicy.
Przepisy, które regulują obowiązek przeglądów technicznych i legalizacji butli dotyczą budynków.
Okres gwarancji każdej gaśnicy jest wyznaczony przez producenta i dotyczy czasu, w którym – według producenta – gaśnica będzie poprawnie działać. Zazwyczaj gwarancja wynosi pięć lat od daty produkcji. Dlatego warto zwrócić uwagę na datę wyprodukowania gaśnicy i sprawdzać jej ważność.
Zupełnie innym terminem jest legalizacja gaśnicy. Dotyczy ona badań wykonywanych przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT) butli stalowych, w tym również gaśnic śniegowych z dwutlenkiem węgla używanych w budynkach.
Legalizacja gaśnic w budynkach – co ile?
O tym, dlaczego i jak często należy wykonywać legalizację można dowiedzieć się na https://pol-poz.pl/jak-czesto-robic-legalizacje-gasnic.
Wszystkie gaśnice posiadające znak CE, mają termin wykonania badań UDT określony w deklaracji zgodności gaśnicy. Dla gaśnic śniegowych termin ten wynosi 10 lat, a dla gaśnic proszkowych o wadze 6 kg – 20 lat.
Zgodnie z polskim prawem, przegląd gaśnic proszkowych należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta, ale nie rzadziej, niż raz w roku. O tym, czy gaśnica ma ważny przegląd informuje etykieta kontrolna, na której określona jest również data kolejnego przeglądu technicznego.
Co ciekawe, nawet jeśli producent wyznaczył pierwszy przegląd po dwóch latach, to zgodnie z polskimi przepisami, które mają wyższość nad sugestią producenta, i tak musimy wykonać legalizację gaśnicy po roku.
Warto stosować się do tego nie tylko ze względu na przepisy, ale i bezpieczeństwo. Tym bardziej, że koszt legalizacji nie jest zbyt wygórowany, to zaledwie kilka do kilkunastu złotych. Na cenę wpływa pojemność gaśnicy oraz rodzaj jej wypełnienia.
Media dość często informują o samochodach, które uległy spaleniu, dlatego dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest zadbać, aby gaśnica przewożona w pojeździe była sprawna technicznie i nie zawiodła nas w trudnym momencie.