Inwestowanie na rynkach finansowych staje się coraz modniejsze. Jednak każdy inwestor powinien zdawać sobie sprawę, że nie istnieje coś takiego jak pewna inwestycja. Wszystkie obarczone są dużym ryzykiem, o którym należy wiedzieć. Dziś przedstawimy Wam instrument finansowy jakim jest kontrakt CFD.
Co to jest CFD?
CFD jest to instrument pochodny. CFD pochodzi od słów Contract for Difference, a więc jest to Kontrakt na Różnicę Cenową. To swoista umowa, która jest zawierana pomiędzy dwoma stronami. Co istotne tutaj znaczenie ma fakt, że uczestnicy zobowiązują się do rozliczenia kwoty równej pomiędzy wartościami pozycji otwarcia i pozycji zamknięcia. Wartość tego instrumentu oparta jest o ruchy stawek aktywów, a więc trzeba wiedzieć, że inwestując w kontrakty CFD nie kupujecie danego instrumentu bazowego, lecz jedynie spekulujecie na temat jego wartości. W tych inwestycjach wykorzystuje się efekt dźwigni finansowej, którą określa się też mianem lewaru. Dzięki niej nie musicie posiadać pełniej wartości transakcji, lecz jedynie jej ułamek. W tym przypadku kwota niezbędna do otwarcia jest po prostu depozytem zabezpieczającym. Inwestowanie w oparciu o wysoką dźwignię finansową wiąże się z dużym ryzykiem. Ale z drugiej strony tylko korzystając z niej inwestor może zawierać transakcje nawet kilkadziesiąt razy większe niż depozyt jaki posiada.
Czy można wykorzystać kontrakty CFD na akcje?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i brzmi: tak. Przy czym kupując akcje wykorzystując kontrakt CFD nie stajecie się ich właścicielami. Ale z drugiej strony macie możliwość uzyskania ekspozycji z dźwignią finansową na kurs danej akcji. Tutaj tradycyjny zakup nie daje takich możliwości. A więc w tym przypadku będziecie spekulować nad tym, czy cena akcji będzie rosnąć czy spadać. Możecie np. zdecydować się na krótką sprzedaż. Na stronie broker możecie znaleźć informacje, ile procent rachunków detalicznych ponosi stratę inwestując w kontrakty CFD. Rzecz jasna inwestowanie wymaga także wiedzy, choćby na temat dźwigni, co w razie szybkiego spadku wartości akcji pozwoli na ograniczenie strat. Kontrakty CFD pozwalają też inwestorom z małym kapitałem na dokonywanie inwestycji w spółki akcyjne. Jeżeli inwestor decyduje się na wysoką dźwignię finansową, będzie mógł zawierać duże transakcje, ale też wraz z możliwością dużego zysku, istnieje też możliwość dużej straty. Trader nie kupuje aktywów bazowych, ale jednak nadal musi pamiętać, że aby móc zajmować się handlem, musi posiadać kapitał, którym jest depozyt zabezpieczony w formie marży.
Polecamy serdecznie: Przy współpracy z Fabryka Biżuterii – sygnety męskie producent
Czy CFD jest takim samym instrumentem finansowym jak akcje i obligacje?
Choć CFD jest instrumentem finansowym, to nie jest tym samym co akcje czy też obligacje. Przede wszystkim decydując się na handel kontraktami CFD macie dostęp zarówno do krótkiej sprzedaży, jak i dźwigni finansowej, a także zleceń typu stop loss, take profit czy mechanizmu stop out. Każdy inwestor powinien pamiętać, by przygotować odpowiednią strategię inwestowania. Tutaj wykorzystuje się zmienność rynku, tendencje rynkowe, ale też krótkoterminowe ruchy. Jednocześnie CFD daje duże możliwości co do inwestowania. Można zdecydować się na kontrakt różnicy cenowej na akcje, indeksy, towary, stopy procentowe, a nawet pary walutowe. Cena kontraktów CFD zależy więc od cen, a dokładnie od zmian tych cen.