Czasem po prostu czujesz, że żyjecie razem, ale jakby osobno. Obok siebie na kanapie, w łóżku, przy stole, a jednak każde w myślach (lub smartfonach) gdzieś indziej. Pojawiają się problemy w związku – lub zdają się być już jego nieodłączną częścią, niechcianym pasażerem. Psychoterapia dla par może pomóc wam (lub Tobie, jeśli druga osoba nie widzi kłopotów) odnaleźć się na nowo.
Terapia par, a nie tylko małżeństw
Na początku warto podkreślić, że terapia dla par nie jest skierowana wyłącznie do małżeństw. Chcemy to zaznaczyć, bo potocznie nazywa się ją często terapią małżeńską. My też raz na jakiś czas użyjemy w tym tekście takiego określenia – uznaj je za uproszczenie.
W rzeczywistości z „terapii dla małżeństw” mogą oczywiście korzystać osoby pozostające w nieformalnym związku lub po prostu: w romantycznej/erotycznej relacji! Co więcej, psychoterapia dla par nie musi nawet odbywać się stacjonarnie – jak udowadnia poradnia dla par i małżeństw Sensity, która oferuje również spotkania online.
My i psychoterapia par? Czy to nie za bardzo dramatyczne?
Często zdarza się, że parom – lub osobie, która chce zrobić krok w kierunku poprawienia stanu danej relacji – zastanawiającym się nad tzw. terapią dla małżeństw, rodzi się w głowie natrętna myśl: a może to przesada? Dramatyzowanie? Chyba nie jest u nas jeszcze aż tak źle?
Być może dzieje się tak, bo gdzieś w podświadomości zaszywa się filmowy obraz terapii dla par. Trzy fotele, po jednym dla uczestników i terapeuty, krzyki, płacz, trzaskanie drzwiami… Ale terapia par nie obejmuje wyłącznie rozwodu (lub rozstania) wyłożonego na tacy, sytuacji przemocowych czy zdrady i innych „bardziej widocznych” kryzysów w związku.
Wsparcie psychologa dla par jest skierowane do związków doświadczających szeroko pojętych trudności. Od poczucia codziennego rozmijania się, przez wycofywanie się jednej osoby lub doświadczenie traumy, aż po chęć ratowania relacji, w której otwarcie mówi się już o rozstaniu.
Sygnały, które wołają: możecie potrzebować terapii dla par
Najprościej można przyjąć, że jeżeli któraś ze stron pomyślała o terapii dla par, to takie wsparcie prawdopodobnie jest potrzebne.
Jeśli jednak wahasz się przy podjęciu decyzji o umówieniu się na terapię par/małżeństw, to poniżej znajdziesz przykładowe sytuacje, w których jest zalecana:
- pogorszyła się komunikacja w związku,
- występuje problem obniżonego zaufania, zazdrości,
- któraś z osób doświadcza poczucia samotności, opuszczenia, bycia niechcianą, niezauważaną czy niedocenianą – albo przeciwnie, osaczenia, ciągłego „wiszenia na mnie”,
- obniżyła się satysfakcja ze związku lub seksualna,
- pojawiają się problemy w wyrażaniu emocji, potrzeb czy w stawianiu granic,
- para lub osoba odczuwa trudności w pełnieniu roli rodzica,
- miało miejsce traumatyczne przeżycie,
- w związku występują regularne napięcia, kłótnie lub awantury,
- zachowanie drugiej osoby staje się niezrozumiałe,
- brakuje ciepła, bliskości, tematów do rozmowy, wspólnych pasji,
- zniknął dawny romantyzm,
- czas spędzany bez drugiej osoby przynosi ulgę,
- osoby czują się atrakcyjne już tylko w towarzystwie innych ludzi/ich drugie połówki nie są już za nich atrakcyjne.
Sygnałów, które mogą wskazywać na to, że terapia małżeństw/par będzie odpowiednim rozwiązaniem, jest znacznie więcej. Warto zatem takie wątpliwości skonsultować z psychologiem, który pomoże dobrać właściwą drogę rozwikłania danego problemu w związku.
Pierwszy krok w stronę psychoterapii dla par może być indywidualny
Terapię par zawsze rozpoczynają sesje konsultacyjne. Służą one ustaleniu celu danych spotkań, ale nie tylko. Pomagają również ocenić czy to właśnie ten terapeuta, z którym jest prowadzona sesja konsultacyjna, będzie odpowiednią osobą do poprowadzenia procesu terapeutycznego.
Co niezwykle ważne, na taką sesję może umówić się nie tylko para, ale również jej połowa. Często zdarza się, że pierwszy krok wykonuje jedna osoba – bo nie było jeszcze wspólnej rozmowy o terapii małżeństw/par lub druga strona nie chce wziąć w niej udziału, nie widzi problemów w związku czy pola do jego naprawy i tak dalej.
W takiej sytuacji można skorzystać z tzw. indywidualnej konsultacji małżeńskiej, a w jej trakcie: ze wstępnej oceny problemu w związku przez terapeutę czy z porad dotyczących tego, co zrobić, gdy druga osoba nie wykazuje chęci współpracy.
Bez względu na to, czy razem, czy osobno, warto wykonać pierwszy krok w kierunku psychoterapii dla par.