Fotowoltaika jest współcześnie bardzo popularna, co nie dziwi, biorąc pod uwagę to, że zapewnia czystą i darmową energię. Jeśli i my planujemy jej instalację, warto, abyśmy dowiedzieli się o niej kilku kluczowych informacji.
Panele fotowoltaiczne – jaka jest ich zasada działania?
Na początek zastanówmy się, jak to się dzieje, że panele są w stanie produkować darmową energię? Dzieje się to ze względu na ich zdolność przetwarzania energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Odpowiada za to zjawisko określane jako efekt fotowoltaiczny. Moduły składają się z ogniw, które stanowią elementy półprzewodnikowe. To właśnie w nich powstaje napięcie elektryczne, co jest możliwe za sprawą padającego promieniowania. Panele podłączone są do falownika, dzięki czemu możliwa jest konwersja prądu stałego na prąd przemienny, czyli taki, który jest odpowiedni do zasilania domowych urządzeń.
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
Żeby lepiej zrozumieć zasadę działania fotowoltaiki, warto poznać jej główne komponenty.
- Podstawą są oczywiście wspomniane powyżej ogniwa fotowoltaiczne. Połączone szeregowo-równoległe, wykonane są z różnych materiałów, najczęściej krzemu z domieszkami germanu lub selenu.
- Jak już wiemy, padające na nie promienie słoneczne przekształcone są w prąd przemienny, co jest możliwe za sprawą inwertera. Dostępne są różne modele inwerterów w zależności od takich czynników, jak np. temperatura pracy oraz szybkość działania czy możliwość montażu magazynu energii. W przypadku chęci montażu magazynu energii wykorzystywane są falowniki hybrydowe.
- Aby mogła powstać instalacja fotowoltaiczna, potrzeba oczywiście wykonać konstrukcję wsporczą. To przeważnie specjalnie zaprojektowane ramy lub stelaże. Ich główne zadanie to zapewnienie stabilności, ale też odpowiednie skierowanie paneli w stronię słońca.
- Kolejnym komponentem jest licznik dwukierunkowy, który odpowiedzialny jest za monitorowanie dwóch kierunków przepływu prądu, czyli od sieci do użytkownika i na odwrót.
- Instalacja też musi zawierać niezbędne kable i połączenia, odpowiednio odporne na różne czynniki atmosferyczne, jak woda, obciążenia, niskie i wysokie temperatury itp.
Instalacja fotowoltaiczna – ile kosztuje?
Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę, w dużych miastach, jak Katowice – https://sunvival.pl/fotowoltaika/katowice/, ale i mniejszych miejscowościach, jak również na terenach wiejskich. To nie dziwi, patrząc na to, jak szybko się ten zakup zwraca – średnio po 10 latach. Powstaje jednak pytanie – ile to kosztuje? Zależy to do wielu czynników, na przykład metrażu domu, czy mocy instalacji, czego przykład znajdziemy tu https://www.oze-biomar.pl/koszt-fotowoltaiki-5-kw, lecz można podać widełki wynoszące od 15,000 do 30,000 zł. Biorąc pod uwagę wymienione w poprzednim akapicie komponenty i oceniając je pod kątem kosztów, to zdecydowanie najwięcej trzeba tutaj zapłacić za ogniwa fotowoltaiczne, w dalszej kolejności zaś jest falownik i stelaż, montaż zaś na samym końcu.
Nie ulega wątpliwości, iż warto wziąć pod uwagę tę inwestycję, pamiętając o tym, jak wiele można zyskać. Zachęcamy do lepszego zapoznania się z ofertą sunvival.pl.