Ochrona dróg oddechowych pracownika jest jednym z głównych elementów przestrzegania norm BHP w wielu branżach. Dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich masek i półmasek przeciwpyłowych. Sprawdźmy, jak wybrać najlepszą.
Szlifowanie, cięcie/piłowanie, malowanie – to tylko niektóre czynności zawodowe, jakie narażają drogi oddechowe pracownika na kontakt z pyłami, drobinami i innymi szkodliwymi elementami. Osoby zatrudnione w licznych branżach – np. farmaceutycznej, a także w przemyśle rolniczym, spożywczym, drzewnym, w cementowniach, kamieniołomach tudzież budownictwie – muszą też pracować w trudnych warunkach i kontakcie z gazami oraz innymi oparami. Dlatego niezbędnym elementem stroju roboczego, służącym ochronie zdrowia i przestrzeganiu norm BHP, są maski przeciwpyłowe, najczęściej w postaci półmasek filtrujących. Szeroki wybór tego typu produktów w różnych cenach znaleźć można tutaj: https://sklep-ppoz.pl/maski-polmaski-przeciwpylowe. Czym jednak kierować się przy wyborze?
Jakość i certyfikaty
Maski przeciwpyłowe (półmaski filtrujące) zapewniać muszą bezpieczeństwo pracownikom podczas szlifowania, cięcia, piłowania, malowania, pracy w branży farmaceutycznej czy ogólnie w trudnych warunkach wynikających z kontaktu z gazami, pyłami oraz potencjalnie niebezpiecznymi oparami. Aby dobrze wypełniały to zadanie, cechować się powinny odpowiednią jakością. Dlatego przy ich wyborze najlepiej jest kierować się ich jakością. Dobra maska powinna być wykonana z zastosowaniem nowoczesnych technologii oraz materiałów. Aby stwierdzić, czy tak jest w istocie, należy zwrócić uwagę na certyfikaty: PN-EN 149+A1:2010, CE 1437, WE/S/1824/2011.
Klasa bezpieczeństwa
Oczywiście, każda maska powinna być dobrana odpowiednio do twarzy pracownika – nie może być ani za ciasna, ani zbyt luźna. Dostępne są modele z zaworkiem lub bez niego. Zawór umożliwia swobodne oddychanie i ułatwia pozbywanie się pary wodnej czy dwutlenku węgla.
Maski muszą też być dostosowane do wymogów i potrzeb konkretnego miejsca pracy. Przy wyborze trzeba więc zwrócić uwagę na klasę bezpieczeństwa:
1) FFP1 – odpowiednie do środowisk, w których nie występują toksyczne ani fibrogenne pyły bądź aerozole. Filtrują one co najmniej 80 proc. cząsteczek znajdujących się w powietrzu do wielkości 0,6 μm i można je stosować, jeśli wartość graniczna narażenia w miejscu pracy nie jest przekroczona więcej niż czterokrotnie. Maski takie najczęściej są używane w przemyśle budowlanym czy spożywczym.
2) FFP2 – nadają się do środowisk pracy, w jakich we wdychanym powietrzu są obecne substancje szkodliwe i mutagenne. Muszą one przechwytywać co najmniej 94 proc. cząsteczek znajdujących się w powietrzu do wielkości 0,6 μm. Można je stosować, jeśli wartość graniczna narażenia w miejscu pracy nie jest przekroczona więcej niż dziesięciokrotnie. Maski tej klasy znakomicie sprawdzają się w przemyśle metalowym lub w górnictwie.
3) FFP3 – zapewniają najwyższy stopień ochrony dróg oddechowych przed zanieczyszczeniami. Przy całkowitym przecieku wewnętrznym wynoszącym najwyżej 5 proc. i wymaganej ochronie przed cząsteczkami o wielkości do 0,6 μm na poziomie co najmniej 99 proc., mogą one filtrować cząsteczki toksyczne, rakotwórcze, a nawet radioaktywne. Nadają się do stosowania wszędzie tam, gdzie wartość graniczna narażenia w miejscu pracy może być przekroczona trzydziestokrotnie w stosunku do wartości właściwej dla danej branży. Używane są więc chociażby w przemyśle chemicznym.