Dostęp do środków szeroko rozumianej komunikacji, gwarantujący przepływ informacji, jest podstawowym elementem bezpieczeństwa narodowego. Budowanie stabilnej i bezpiecznej sieci nowoczesnej łączności jest obecnie zadaniem priorytetowym. Urząd Komunikacji Elektronicznej realizuje ten cel na arenie międzynarodowej i krajowej.
UKE w rzeczywistości wojennej
Rosjanie po agresji na Ukrainę skupili się na natychmiastowym niszczeniu stacji bazowych telefonii komórkowej. Tymczasem państwa i instytucje wspierające Ukrainę, podjęły działania zmierzające do wzmocnienia i zapewnienia jej bezpieczeństwa w zakresie łączności, w tym łączności międzynarodowej, wśród nich jest Urząd Komunikacji Elektronicznej.
W kwietniu 2022 r. podpisane zostało wspólne oświadczenie operatorów z UE i Ukrainy w sprawie roamingu i współpracy dwustronnej. W czerwcu odbyła się w UKE wizyta ukraińskiej Krajowej Komisji Regulacji Państwowej Łączności Elektronicznej, Widma, Częstotliwości Radiowych i Świadczenia Usług Pocztowych (NCEC). Celem spotkania było omówienie ważnych kwestii dot. łączności elektronicznej oraz perspektyw dalszej współpracy w obliczu wojny. Podniesiono także kwestię akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. W grudniu zeszłego roku w Pradze, Prezes UKE Jacek Oko i Przewodniczący Państwowej Komisji Regulacji Łączności Elektronicznej, Częstotliwości Radiowych i Usług Pocztowych (NCEC) Ukrainy Oleksandr Zhyvotovskyi podpisali Memorandum o partnerstwie i współpracy w zakresie regulacji komunikacji elektronicznej.
„Wzmocnienie i pogłębienie współpracy dwustronnej to wzajemne wspieranie możliwości instytucjonalnych w celu reagowania na wszelkie sytuacje kryzysowe, mające wpływ na sektor komunikacji elektronicznej; rozwój, wykorzystywanie i udostępnianie dostępnych narzędzi do szybkiej odbudowy w przypadku uszkodzenia urządzeń i sieci komunikacji elektronicznej; współpracę z interesariuszami z sektorów publicznego i prywatnego w celu wdrażania wspólnych inicjatyw i projektów; stworzenie warunków do intensyfikacji współpracy pomiędzy sektorami komunikacji elektronicznej obu państw”
– poinformował prezes UKE Jacek Oko.
Memorandum zawarte zostało na okres 5 lat.
Wojna rosyjsko-ukraińska a polska sieć 5G
Zmiana sytuacji geopolitycznej skutkowała zacieśnieniem współpracy w obszarze łączności międzynarodowej, ale również zmianami w obszarze działań planowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na terenie naszego kraju.
„UKE odnalazł się w rzeczywistości wojennej, a ta ma znaczenie także dla elektronicznej polityki nad Wisłą. Dlatego agresja Rosji na Ukrainę spowodowała m.in. modyfikację planów UKE odnośnie krajowej sieci 5G”
– podaje portal Dorzeczy.pl
Prezes UKE podkreślał niejednokrotnie, iż ogłoszenie aukcji 5G uzależnione jest od przyjęcia projektu ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa przez Komitet Stały Rady Ministrów. W okresie toczącej się tuż za granicami naszego państwa wojny, pomagając Ukrainie, narażeni jesteśmy na wszelkiego rodzaju cyberataki. Obecnie UKE przygotowuje się do aukcji 5G, mającej na celu wdrożenie szybkiego Internetu nowej generacji. 6 kwietnia ruszył drugi etap konsultacji dokumentów przygotowywanych do aukcji. UKE wziął pod uwagę sugestie, które wpłynęły na etapie pierwszych konsultacji, z przełomu grudnia i stycznia. Sytuacja geopolityczna zmusiła jednak Urząd do skorygowania pierwotnych założeń dotyczących zasięgu 5G na terenie Polski.
„Zdajemy sobie sprawę, że wybudowanie sieci pokrywającej ponad 90% obszaru przy naszej północnej i wschodniej granicy lądowej jest problematyczne ze względu na sytuację geopolityczną, utrudniającą współpracę przy koordynacji międzynarodowej. Przychyliliśmy się do obiektywnych uwag, które napłynęły w procesie konsultacji. Z tego względu wskazaliśmy listę gmin z pasa granicznego na północy i wschodzie kraju, stanowiących obszar około 5% Polski, które nie zostały objęte zobowiązaniem terytorialnym”
– wyjaśnia prezes Jacek Oko.
„Planowana zmiana wiąże się z utrzymaniem jakości dotychczas świadczonych usług telekomunikacyjnych. W mocy będą wcześniejsze zobowiązania dla obszarów gospodarstw domowych i dróg. Poza tymi strefami to od decyzji biznesowych operatorów zależeć będzie zapewnienie zasięgu”
– czytamy na portalu Tysol.pl
Zmiany zapisów w przygotowywanej do aukcji 5G dokumentacji dotyczą także cyberbezpieczeństwa. Do 5 lat skrócono termin usunięcia przez operatora sprzętu od producenta uznanego za dostawcę wysokiego ryzyka.