W zasadzie można zaryzykować stwierdzenie, że inteligentny dom to taki, który żyje własnym życiem. Użytkownicy tego typu systemów są jednomyślni co do tego, że są one ogromnie przydatne w codziennej eksploatacji, a także są bardzo łatwe w obsłudze nawet dla najmłodszych domowników. Coraz to nowe funkcje urządzeń elektronicznych zapewniają wciąż nowe możliwości w inteligentnych systemach domowych. Inteligentny dom to bez wątpienia system, który każdego roku zyskuje coraz większą popularność wśród Polaków, stając się jednocześnie napędem do tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań. Co zyskujemy korzystając z rozwiązań inteligentnego domu?
Szybciej, sprawniej i oszczędniej
Przed pojawieniem się w powszechnym użyciu technologii Smart Home każda domowa instalacja spełniała wyłącznie jedno konkretne zadanie. I tak na przykład, kocioł ogrzewał dom i c.w.u., a system alarmu i monitoringu ostrzegał przed niebezpieczeństwami. Obecnie takie instalacje w ramach inteligentnego domu tworzą jeden wspólny organizm, współdziałając ze sobą w każdym obszarze budynku.
System inteligentnego domu narodził się w latach 70. XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych zaczęto na co dzień wykorzystywać zautomatyzowane systemy hodowli roślin. Wykorzystywane wówczas technologie stały się podstawą dla dzisiejszych systemów zarządzania budynkami. Na początku były one stosowane do sterowania biurowcami oraz halami produkcyjnymi. Z czasem jednak systemy te trafiły pod dachy prywatnych użytkowników.
Inteligentna instalacja, Smart Home, inteligentny dom, automatyka budynków, system zarządzania budynkiem – określeń jest wiele, jednak znaczenie pozostaje zawsze jedno. To automatyka, która integruje domowe urządzenia i instalacje tak, aby pracowały szybciej, sprawniej i oszczędniej.
Czym więc jest inteligentny dom? To nie tylko inteligentny dom ale urządzenia, które np. pozwalają na ciągły monitoring nieruchomości, system czujników oraz zintegrowany mechanizm, umożliwiający zarządzanie wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w budynku. Automatyka domowa zapewnia nie tylko wysoki komfort użytkowy, ale również pełne bezpieczeństwo dla mieszkańców i niższe koszty eksploatacyjne.
Zalety inteligentnego domu
Co zyskujemy korzystając z rozwiązań inteligentnego domu?
- Lepsza funkcjonalność pomieszczeń – dzięki zainstalowanym sterownikom inteligentnego domu wiele czynności jest wykonywanych automatycznie.
- Wyższy poziom bezpieczeństwa – dzięki technologii Smart Home można np. będąc poza domem, sprawdzać na bieżąco online, co dzieje się w domu.
- Doskonały komfort mieszkańców – system pozwala szybko i sprawnie zarządzać m.in. ogrzewaniem, oświetleniem https://www.fhome.pl/funkcjonalnosci/sterowanie-oswietleniem/ i innymi funkcjami.
- Wygoda użytkowania – do zarządzania inteligentnym domem wykorzystywane są specjalne panele nadrzędne, piloty lub specjalne aplikacje na smartfon lub tablet. Dzięki takim rozwiązaniom wszyscy mieszkańcy mają możliwość kontroli i edycji wszystkich parametrów pracy domowych instalacji.
- Niższe koszty eksploatacji – rozważne, czasowe zarządzanie systemami inteligentnego domu wpływa na znaczne obniżenie m.in. kosztów ogrzewania czy oświetlenia.
- Redukcja emisji zanieczyszczeń do środowiska – dotyczy to głównie ogrzewania. Takie czynności, jak zarządzanie temperaturą, jej czasowe obniżenie w godzinach nocnych czy na czas wyjazdu, pozwala ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko naturalne związany z emisją CO2.