Zmiany technologii wymuszają zmiany stylu inwestowania środków i lokowania nadwyżek finansowych. Rynek krypto jest już normą dla współczesnych inwestorów. Czy docelowo waluta wirtualna wyprze tradycyjne waluty fiducjarne?
Płatności kryptowalutowe
W latach 90. zeszłego wieku powstała koncepcja zdecentralizowanego systemu płatności elektronicznych, co dało początek technologii Blockchain. BTC uchodzi za pierwszy i najbardziej popularny wirtualny środek płatniczy. Przed nim istniały mniej popularne Hashcash oraz Bit Gold, które stworzono w 2008 roku. Od 2009r. popularność kryptowalut wykazuje tendencję wzrostową. Waluta wirtualna charakteryzuje się dużo większą zmiennością kursów, jednak obrót nią wiąże się z wyższym bezpieczeństwem informacji.
„Obecnie na rynku dostępne są setki różnych kryptoaktywów. Cyfrowe pieniądze stają się respektowanymi, choć jeszcze nieuznawanymi przez rządy państw, środkami płatniczymi. Do ich przechowywania wykorzystuje się portfel kryptowalutowy, a bezpieczny obrót nimi odbywa się w miejscach takich jak giełda kryptowalut -platforma, która gwarantuje Ci szybkość i bezpieczeństwo transakcji”
-tłumaczą specjaliści z Kanga Exchange
Kursy kryptowalut są niestabilne, co nie sprzyja uznaniu ich za oficjalne środki płatnicze. Mają w związku z tym ograniczone zastosowanie. Anonimowość jest kolejnym powodem, przez który rządy państw niechętnie podchodzą do zastępowania nimi walut fiducjarnych. Obrót na rynku walut wirtualnych ciężko jest kontrolować, dlatego Polska Komisja Nadzoru Finansowego oficjalnie przestrzega przed inwestycjami w rynek krypto. Kwietniowe propozycje zmian przepisów obowiązujących w UE mają na celu zniesienie anonimowości w obszarze operacji kryptowalutowych.
Waluty fiducjarne
Waluty fiducjarne to klasyczne pieniądze, których emitentem jest rząd konkretnego kraju, znamy je doskonale, to np. dolar amerykański, funt brytyjski czy polski złoty. Są one scentralizowanymi środkami płatniczymi. Wartość FIAT-ów podlega rządowej kontroli – bank centralny ma pieczę nad drukowaniem pieniędzy oraz stopami procentowymi i może sterować ich wartością.
Mieć ciastko i zjeść ciastko, czyli zarabiam w krypto i odbieram w gotówce
Jak korzystać z możliwości zarabiania na kryptowalutach, ale z opcją wymiany na zwykłą gotówkę?
„Warto pamiętać, że wykorzystując portfel kryptowalutowy Kanga Wallet mamy możliwość skorzystania z wielu usług, jakie oferuje giełda kryptowalut Kanga Exchange. Jedną z nich jest opcja wymiany cyfrowych walut na stablecoiny – odpowiedniki FIAT-ów – a w kolejnym kroku wypłata w gotówce fiducjarnej w jednym z oficjalnych punktów partnerskich. Reasumując – inwestycja w krypto pozwoli Ci na pomnażanie majątku i jego wypłatę w normalnej walucie”
-instruuje Kanga Exchange.
Kryptowaluty nie są namacalnym dobrem materialnym jak pieniądz. Do ich przechowywania służy portfel kryptowalutowy, stanowiący tak naprawdę wirtualny, cyfrowy byt. Inflacja nie istnieje w świecie kryptowalut. Bitcoina czy ethereum nie można dodrukować, dlatego stanowią dobre zabezpieczenie przed inflacją i hiperinflacją.
Gdzie w bezpieczny sposób można przechowywać kryptowaluty?
Rośnie popularność płatności kryptoaktywami, nie ma więc konieczności wymiany ich na gotówkę. Gdyby jednak ktoś był zdecydowany, warto wybrać sprawdzoną giełdę. I tu znowu odsyłamy do Kanga Exchange, oferującej swym użytkownikom aplikację Kanga Wallet, wirtualny portfel, który nie jest podłączony do Internetu, a poprzez który zyskujemy dostęp do wirtualnej gotówki w dowolnej lokalizacji, mamy gwarancję bezpieczeństwa i wsparcie techniczne.