Jest wiele inwestycji, które mogą potencjalnie negatywnie wpływać na środowisko naturalne. Przede wszystkim mowa tutaj o inwestycjach o charakterze budowlanym i takich skutkach, jak przykładowo niszczenie gniazd ptaków czy wytwarzanie dużej ilości szkodliwych odpadów.
W związku z tym, zanim odpowiedni organ podejmie decyzję odnośnie do tego, czy zgadza się na realizację inwestycji czy nie, musi otrzymać komplet informacji na jej temat. Informacje te gromadzi się w tak zwanej karcie informacyjnej przedsięwzięcia. Tłumaczymy, co konkretnie się na nią składa!
Najważniejsze elementy karty informacyjnej przedsięwzięcia
Podstawowe informacje, które musi zawierać poprawnie sporządzona karta informacyjna przedsięwzięcia, to oczywiście te dotyczące zakresu inwestycji i jej skali, a także lokalizacji, w której ma ona być realizowana. Nie może zabraknąć danych dotyczących technologii, którą ma ona obejmować.
Powinniśmy wskazać, jaką część działki wyłączymy z powierzchni biologicznie czynnej, a więc podać dokładne informacje o powierzchni planowanych budynków. Należy również zawrzeć informacje o innych przedsięwzięciach, które zostały już zrealizowane lub są w trakcie realizacji na danym terytorium. Koniecznie jest także opisanie, jak prezentuje się dana lokalizacja przed rozpoczęciem inwestycji, a więc m.in. jaka znajduje się w niej flora i fauna, a także, czy w pobliżu znajdują się obszary podlegające szczególnej ochronie.
Następnie trzeba podać komplet informacji dotyczących możliwego wpływu inwestycji na środowisko. Chodzi tutaj między innymi o wytwarzanie odpadów i ścieków czy emisję zanieczyszczeń i hałasu, a także ryzyko wystąpienia poważnej awarii bądź katastrofy. Jeśli realizacja inwestycji może wpływać na środowisko także poza granicami Polski, trzeba to wyraźnie zaznaczyć. Kolejny kluczowy element dotyczy proponowanych rozwiązań, które będą miały za zadanie zminimalizować negatywne skutki realizacji inwestycji i chronić środowisko naturalne.
Gdzie należy złożyć kartę informacyjną przedsięwzięcia?
Karta informacyjna przedsięwzięcia jest załącznikiem do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. To zaś, komu i gdzie będzie trzeba złożyć wniosek o wydanie decyzji środowiskowej wraz ze wszystkimi załącznikami, zależy od typu przedsięwzięcia.
Przykładowo, jeśli chcemy zamienić las należący do Skarbu Państwa na użytek rolny, musimy zwrócić się do dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Taką inwestycję, jak stworzenie sztucznego zbiornika wodnego trzeba z kolei zgłosić do regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Sprawami podziałów i scalania gruntów zajmuje się za to starosta.