Na rynkach finansowych istnieje wiele wskaźników, które rozpalają wyobraźnię inwestorów. Jednym z nich jest osławiony indeks VIX – miara zmienności. Znane są przypadki osób, które rzucały pracę, by móc rozpocząć “shortowanie zmienności”, które miało być cudownym sposobem zarabiania pieniędzy. Przez niektórych VIX jest nazywany indeksem strachu, ponieważ zwiększa swoją wartość w szczególnie gwałtownych momentach nagłych spadków wartości indeksów lub akcji na rynkach.
Czym jest indeks VIX?
Indeks VIX jest obliczany na podstawie implikowanej zmienności, czyli tej oczekiwanej w przyszłości. Jeśli inwestorzy myślą, że dane aktywo będzie nagle spadać, to będzie się zwiększać jego przyszła zmienność. Na drugim biegunie jest zmienność historyczna, czyli obserwowana w przeszłości. Podobnie jak w przypadku każdego ryzyka – im większa zmienność, tym większa szansa na zyski lub straty. Okresem o największej dynamice zmian na rynkach w ostatnich kilkudziesięciu latach był okres 2008-2009 roku, kiedy rynki finansowe załamały się. Widać to doskonale na wykresie indeksu VIX.
Wpływ indeksu na wycenę instrumentów pochodnych
VIX ma największy wpływ na wycenę opcji. W przypadku największej zmienności na rynkach cena opcji rośnie i jest to zjawisko korzystne dla jej wystawcy. Opcje i inne instrumenty pochodne są rodzajem ubezpieczenia na rynkach finansowych. Zazwyczaj wykorzystuje się je do zabezpieczania pozycji. Im większe ryzyko, że dojdzie do spadków, tym większy sens w wykupywaniu opcji na dane aktywo. Działanie indeksu VIX ma w tym przypadku odzwierciedlać wzrost wartości opcji – dzieje się tak dla opcji put.
Gdzie można wykorzystać wiedzę o indeksie zmienności?
Aby trafniej przewidywać scenariusze na rynkach finansowych, warto korzystać z najlepszych możliwości, jakie oferują pośrednicy finansowi. Pozwalają oni na korzystanie z zaawanasowanych narzędzi i zapewniają atrakcyjne warunki nabywania papierów wartościowych. Profesjonalni brokerzy wspierają inwestorów, dla których oferują zniżki, dają dostęp do nigdzie niepublikowanych raportów i do narzędzi analitycznych. W przypadku rynku instrumentów pochodnych warto poznać warunki, jakie oferuje Saxo – jedna z najbardziej znanych firm brokerskich, która zapewnia profesjonalną obsługę inwestorów.
Jakie instrumenty pochodne pozwalają reagować na zmiany indeksu VIX?
Jest wiele instrumentów, które mogą być skorelowane z indeksem zmienności. Można je spotkać w postaci ETF-ów lub kontraktów futures na VIX. Dzięki nim można spekulować przy pomocy zmienności niezależnie od sytuacji na rynkach. Pozwalają zarabiać zarówno na spadkach, jak i na wzrostach cen aktywów.