Orlen zaczarował świat prasy lokalnej. Polska Press – Niemiec płakał jak sprzedawał. KGHM próbuje odzyskać dla Polski młodzież, wspierając m.in. projekt Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego – Akademia Patriotyzmu.
Młodzi ludzie nie grzeszą ani sprzyjaniem pozytywistycznej wersji patriotyzmu stawiającej na pracę, wiedzę, budowanie Polski krok po kroku, ani nie hołubią patriotyzmowi romantycznemu, kordianowskiemu, pełnemu dylematów, uczuć, emocji. Młodzi ludzie nie dzielą się nawet jak kiedyś na anarchizujących punków czy nacjonalistycznych skinheadów. Młodzi ludzie o zacięciu lewicowym pokochali ostatnio Nową Lewicę, za feminizm, proaborcjonizm, antyklerykalizm,. straszną, ale jakąś ideę, jednak większa część zakochała się w Hołowni i to na jego formację najwięcej z młodych Polaków chciałoby głosować. Nijakość, medialność, frazesy – okazuje się, że są wśród młodych w cenie – zdaje się – jak nigdy dotąd.
Świat młodych „wielkich tego świata” to jednak politycznie świat młodych „platformersów”. PO mija, ale bastiony stoją na dole. To oni 10 lat temu tworzyli fundacje, stowarzyszenia, instytuty. To oni wpisali się na stałe w cykliczne programy grantowe rozdawane ze środków unijnych i krajowych. To bastion, który prawa strona sceny politycznej przegapiła. Siła manifestacji proaborcyjnych tu miała jedno ze swoich źródeł. To siła Trzeciego Sektora różnych fundacyjek biorących pieniądze na tzw. programy równościowe. Mówiąc językiem ichniejszym, matecznik dzbanów i nieogarów jest wysoko punktowany, ale… c’est la vie w XXI wieku. To jedno. A drugie?
Drugie to alternatywa. Niewielka, bowiem poza Konfederacją (ta nie spała i zbudowała ruch młodych) wszystkie inne środowiska polityczne i społeczno-polityczne przegapiły ostatnie lata. Akademia Patriotyzmu nie jest projektem politycznym, ale skoro wszystko jest polityką… to jest nim i ona. Absolwenci szkoleń finansowanych przez KGHM uczą się jak zakładać organizacje pozarządowe, jak działać non-profitowo i biznesowo, poznają wiedzę politologiczną od kulis, poznają w końcu sami siebie, z całej Polski i tworzą coraz silniejsze środowisko ludzi świadomych. To jeden z celów Akademii Patriotyzmu. Odzyskać młodzież dla Polski w sposób świadomy, oddając ją przygotowaną do wyzwań niemalże korporacyjnych, gdzie wydawałoby się nie ma miejsca na ideę. Jest miejsce – mówią wykładowcy Akademii Patriotyzmu, naukowcy, adwokaci, dziennikarze.
A co słychać obecnie w Akademii?
Właśnie rozpoczyna się II edycja projektu skierowanego do młodego pokolenia Polaków zainteresowanych rozwojem naszej ojczyzny. Akademia Patriotyzmu to darmowe warsztaty i wykłady poświęcone społeczeństwu, gospodarce i mediom. Organizatorem całego przedsięwzięcia jest Fundacja Centrum im. Władysława Grabskiego, a partnerem strategicznym inicjatywy KGHM Polska Miedź S.A. Pierwsza edycja projektu miała miejsce w 2019 roku, ale na kontynuację musieliśmy poczekać dłużej ze względu na kryzys wywołany koronawirusem
– czytamy na Tysol.pl, portalu „Tygodnika Solidarność”.
Prezes Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego, dr Krzysztof Tenerowicz, zapewnia, że Akademia Patriotyzmu będzie trwać i szkolić ludzi w całej Polsce. Niebawem zacznie się kolejny miting akademików. Tym razem w Krakowie.
fot. mat. prasowe Akademii Patriotyzmu