Dyski przenośne USB stały się, ostatnim czasie, bardzo popularnymi nośnikami danych. Są bardzo pojemne i działają w systemie Plug-and-Play. Wystarczy go podłączyć i od razu działa. Można bezpośrednio nagrywać na niego dane, potem odłączyć i podłączyć do innego komputera lub telewizora. Są to urządzenia lekkie, małe, poręczne, a zarazem oferujące dużą przestrzeń. Interfejs USB zapewnia uniwersalność i dużą szybkość transferu. Same zalety? Niestety nie.
Wewnątrz obudów stosowane są standardowe dyski talerzowe 2,5” stosowane np. w laptopach. Do standardowego dysku HDD SATA producenci instalują dodatkowy kontroler, który umożliwia podłączenie dysku do interfejsu USB każdego komputera.
Te dyski ze względu na swoją konstrukcję, posiadają jednak pewne wady. Podstawowa to wrażliwość na uderzenia i upadki – więcej https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/blog/189-odzyskiwanie-danych-z-dysku-po-upadku . Precyzja wykonania oraz zasada działania dysku HDD determinuje pewne ograniczenia co do zasady jego użytkowania – m. in. Brak wstrząsów podczas pracy ponieważ przyczyniają się one do największej ilości problemów. Rozwiązaniem odpornym na wstrząsy są dyski SSD, ale jak się okazuje one także ulegają awariom a odzyskiwanie z nich danych jest dość kłopotliwe i wymaga specjalistycznych narzędzi o czym można przeczytać tu: https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/uslugi/ssd .
Poniżej prezentujemy najczęściej występujące problemy w dyskach twardych:
– zużycie lub uszkodzenie głowic zapisująco-odczytujących – głowice magnetyczne są malutkimi elementami indukcyjnymi umieszczonymi na poruszających się tuż nad talerzem, ramionami. Unoszą się one tylko dzięki sile nośnej wytwarzanej przez rozpędzone talerze – podobnie jak skrzydło samolotu. Ta siła nośna jest w stanie unieść ramiona głowic tylko na kilka nanometrów. Łatwo sobie wyobrazić jak łatwo tą siłę zakłócić. Czasem wystarczy niewielkie uderzenie. Na tych samych ramionach zamontowane są małe preampy- wzmacniacze podnoszące poziom sygnału głowic. Są one integralną częścią zespołu głowic. One też często zawodzą. Bez nich sygnał z głowic jest za słaby i dysk przestaje działać. Zarówno głowice jak i preampy mogą też przestać działać same z siebie.
– uszkodzenia powierzchni magnetycznych – talerze dysku HDD pokryte są cieniutką warstwą magnetyczną, podzieloną na sektory. W sektorach tych zapisywane są podzielone dane użytkownika. Sektory te w naturalny sposób się zużywają. Jeżeli będzie ich zbyt wiele, a dysk wyczerpie pule zapasową, wówczas dysk może mieć kłopoty z uruchomieniem.
– uszkodzenia elektroniki sterującej – Na elektronice dysku HDD znajdują się wszystkie układy sterujące – elementy zasilające mechanizmy, sterownik silnika napędowego, sterownik ramion, oraz oprogramowanie wewnętrzne dysku. Wszystkie te elementy muszą działać poprawnie, żeby dysk się w ogóle uruchomił.
– uszkodzenia oprogramowania wewnętrznego – Każdy dysk ma swój „system operacyjny” – tzw. Firmware. Część kodu wykonywalnego znajduje się przeważnie w ROMie, a część na talerzach dysku w specjalnej strefie serwisowej.
– uszkodzenia kontrolera USB – dyski , które są zamontowane wewnątrz obudowy, są standardowymi dyskami z interfejsem SATA dodatkowo wyposażone w kontroler USB, żeby móc obsługiwać bezpośrednio te uniwersalne porty komputerów, bez dodatkowych sterowników
Jak widać w dysku przenośnym mogą się pojawić różne usterki, dlatego nie jest on idealnym dyskiem „przenośnym” do najważniejszych i najwrażliwszych danych. Bardziej nadają się do przenoszenia danych między komputerami.
Niestety użytkownicy często używają ich jako jedyne miejsce przechowywania swoich danych, co często kończy się problemami w przypadku jego uszkodzenia. Wtedy pozostaje tylko odzyskiwanie plików przez profesjonalne laboratorium jak Centrum Odzyskiwania Danych z Warszawy. To jedyne rozwiązanie, jeżeli na dysku są niezbędne dane. W laboratorium inżynierowie są w stanie zanalizować taki nośnik i wybrać odpowiednią metodę odzyskiwania. Od tego też zależą koszty i czas odzyskiwania.
W przypadku awarii dysku wiele osób szuka rozwiązań na własną rękę. W internecie można z powodzeniem znaleźć poradniki oraz darmowe programy do odzyskiwania danych ale zanim któryś z nich użyjemy warto zapoznać się z jednym z poniższych artykułów:
https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/blog/231-top-5-informacji-odzyskiwania-danych,