Kiedyś był domeną agencji wywiadowczych, ale w 2021 roku więcej dziennikarzy będzie wykorzystywać siłę cyfrowych otwartych źródeł w dziennikarstwie. Intelligent Open Source (OSINT), po polsku Biały Wywiad używany w dziennikarstwie opiera się na szerokiej gamie otwartych, jawnych źródeł cyfrowych pochodzących z nowej technologii kamer i usług internetowych.
Dochodzenie OSINT nie jest pojedynczą metodą dotarcia do prawdy, ale raczej połączeniem kreatywnego i krytycznego myślenia w celu poruszania się po cyfrowych źródłach w sieci. Zdjęcia satelitarne, media społecznościowe, bazy danych o wietrze, pogodzie i ruchu statków – możesz to nazwać. Wszystkie te zbiory danych można łączyć, aby odtworzyć środowisko z przeszłości, aby lepiej zrozumieć, co wydarzyło się w określonym miejscu i czasie.
OSINT szybko zdobywa przyczółek w tradycyjnych instytucjach dziennikarskich. Ale społeczność OSINT składa się obecnie głównie ze stosunkowo niewielkiej grupy wykwalifikowanych entuzjastów zajmujących się podnoszeniem ciężarów. Tych specjalistów można zobaczyć w napisach końcowych najważniejszych artykułów OSINT, niezależnie od medium czy instytucji. Zmieni się to w 2020 r., Ponieważ coraz więcej dziennikarzy będzie stosować te metody.
Ponieważ coraz więcej dziennikarzy zapoznaje się z technikami i narzędziami, OSINT będzie się rozprzestrzeniać z dużych redakcji do mniejszych, a nawet pojedynczych dziennikarzy.
Czym jest OSINT – Biały Wywiad?
Większość osób sądzi, że wykorzystanie zasobów źródłowych jest wystarczające, aby znaleźć potrzebne dane i nie zdaje sobie sprawy, że ponad 90% informacji i danych nie jest indeksowane przez wyszukiwarki – jest niewidoczna.
Biały wywiad, wywiad źródeł jawnych (ang. open- source intelligence; OSINT) – forma wywiadu gospodarczego, polegająca na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych, jawnych źródeł. (OSINT) odnosi się do danych wywiadowczych uzyskanych z publicznie dostępnych źródeł, to znaczy wszelkich informacji, które można zgodnie z prawem zebrać z publicznych źródeł o osobie lub organizacji.
Jednym z punktów wspólnych między tymi różnymi strukturami jest to, że zanim promowały OSINT jako narzędzie zmiany społecznej, zajmowały się już dziennikarstwem lub środowiskiem cybernetycznym. Dlatego wykorzystanie OSINT wydaje się spójnym i logicznym rozszerzeniem ich metody pracy. Choć może się to wydawać zaskakujące, dotyczy to również struktur takich jak Amnesty International.
Znana ze swoich raportów na temat łamania praw człowieka na całym świecie, organizacja pozarządowa polega na naukowcach, którzy prowadzą badania w tej dziedzinie, ale także w Internecie. W 2014 roku Amnesty International utworzyła Citizen Evidence Lab, aby przeciwdziałać dezinformacji i wspierać dochodzenia dotyczące praw człowieka w erze cyfrowej. Praca badawcza badaczy opiera się zatem w takim samym stopniu na gromadzeniu informacji od stowarzyszeń terenowych i partnerskich, jak i na weryfikacji wideo, teledetekcji lub analizie „dowodów zebranych przez obywateli” za pośrednictwem sieci społecznościowych.
Ten przegląd, choć nie jest wyczerpujący, podkreśla siłę narzędzi cyfrowych i zakres możliwości oferowanych przez zasoby otwartego dostępu. Niezależnie od tego, czy chcesz zweryfikować fakt, czy przeprowadzić dochodzenie, OSINT jest postrzegany jako korzystny dla organizacji pozarządowych pod wieloma względami: maksymalne wykorzystanie mnogości dostępnych źródeł, mobilizowanie społeczności internetowych, a nawet podnoszenie świadomości na temat problemów społecznych wśród różnych typów opinii publicznej. . Jeśli wyniki OSINT są konkretne (np. Raporty, ankiety, dowody), pozostaje jedno pytanie: jego zakres prawny.
W 2017 r.Międzynarodowy Trybunał Karny orzekł, że dane o otwartym dostępie – w szczególności filmy z Facebooka – są dopuszczalne jako dowody. Informacje te przyczyniły się do wydania międzynarodowego nakazu aresztowania za zbrodnie wojenne popełnione na libijskim dowódcy. Presja ze strony społeczności międzynarodowej po śledztwie Africa Eye pomogła również postawić przed sądem wojsko Kamerunu. Ich wyroki zapadną 21 września. Stopniowo instytucje starają się dostosować do wkładu postępu technologicznego. W czasach, gdy technologia jest bardziej niż kiedykolwiek zagrożeniem dla swobód i prywatności jednostki, wykorzystanie OSINT na rzecz organizacji non-profit niesie ze sobą zarówno ważne środki działania, jak i odrobinę optymizmu.
za pressmania.pl/RW