Z chorobą nazywaną zaćmą, zetknął się prawdopodobnie każdy z nas. Najwięcej osób starszych traci wzrok, właśnie w wyniku rozwoju zaćmy. Ta bezbolesna choroba oczu, w sposób dotkliwy utrudnia pacjentowi życie. Jeszcze do niedawna leczenie tego schorzenia wiązało się ze strachem przed ciężką operacją i długą rekonwalescencją. Dzisiaj lekarze usuwają zaćmę w sposób nie tylko skuteczny, ale i nieinwazyjny.
Zaćma-jak z nią żyć?
Choroby takie jak zaćma charakteryzują się problematycznym leczeniem doraźnym. Tak naprawdę w przypadku tej choroby oczu nie istnieje skuteczne leczenie zachowawcze. Zaćma bowiem to problem mętniejącej soczewki oka. Noszenie coraz to mocniejszych okularów z czasem przestaje przynosić poprawę widzenia. Pacjent wraz z rozwojem zaćmy skarży się na stopniowe pogorszenie się wzroku. Przyczyny tej choroby są cały czas analizowanie. Za główną z nich uznaje się naturalne procesy starzenia. W podeszłym wieku zachodzą znaczne zmiany metaboliczne, które mają wpływ również na narząd wzroku. Z racji tego na zaćmę chorują przede wszystkim osoby po 55 roku życia. Jest jednak w medycynie znany także termin zaćmy wrodzonej. Istnieją przypadki dzieci, które rodzą się z tą wadą wzroku. Powodem jest przede wszystkim nieprawidłowy przebieg ciąży. Przebyte wówczas choroby takie jak ospa czy cukrzyca, mają wpływ na rozwój zaćmy u dzieci. Jest to jednak zdecydowanie rzadka przypadłość, z jaką stykają się okuliści dziecięcy. Wadą wzroku, z jaką znacznie częściej zmagają się rodzice dzieci to zez. Nieprawidłowe ustawianie się gałek ocznych, daje jasny sygnał, że należy udać się do specjalisty. Starsze dzieci uskarżają się często na bóle głowy czy pieczenie oczu. W przypadku wystąpienia takich objawów konieczna jest wizyta u okulisty, który po dokładnej diagnostyce, podejmie odpowiednie kroki. Z reguły leczenie zeza u dzieci opiera się na ćwiczeniach chorej gałki ocznej. Zaleca się zasłonić dziecku zdrowe oko, by w ten sposób wymusić prawidłowe ustawienie chorej gałki ocznej. Zez jest chorobą, którą z powodzeniem można leczyć zachowawczo. Niestety zaćma wymaga bardziej radykalnych kroków. Jedyną skuteczną metodą leczenia jej jest usunięcie zmętniałej soczewki oka i zastąpienie jej nową.
Fakoemulsyfikacja ultradźwiękami
Fakoemulsyfikacja ultradźwiękami to obecnie najnowocześniejszy zabieg usunięcia zaćmy na świecie – sprawdż więcej na https://www.citomed.pl/poradnie/okulistyka/zakres-uslug-19/zacma. Za pomocą ultradźwięków, lekarz usuwa chorą soczewkę oka. Następnie wszczepiana jest nowa sztuczna soczewka. Zabieg cieszy się dużym uznaniem, przede wszystkim dlatego, że można go wykonać na każdym etapie rozwoju zaćmy. Jest on także mało inwazyjny. Pacjent podczas zabiegu jest całkowicie przytomny i nie wymaga późniejszej hospitalizacji. Poprawa widzenia następuje niemal natychmiast. U mniej więcej 10/30% pacjentów po uśnięciu zmętnionej soczewki występuje tzw. zaćma wtórna. Wówczas zalecany jest zabieg kapsulotomii. Za pomocą lasera lekarz robi niewielką szczelinę w torebce soczewki. Pacjent od razu widzi poprawę ostrości widzenia. Dzięki rozwojowi medycyny można skutecznie leczyć nawet tak poważne choroby oczu jak zaćma. Warto wybierać nowoczesne metody leczenia, które gwarantują komfort i zdrowie.