WHO potwierdziło w czwartek, że szczepionka firm Pfizer oraz BioNTech została dopuszczona do użytku w warunkach epidemii, agencja dołącza, a także staje na czele międzynarodowej akcji COVAX.
Czytaj też: Obostrzenia w Sylwestra. Za co grożą mandaty?
Z momentem wydania rekomendacji przez WHO dla stosowania szczepionki. „Nastąpi faza informowania krajowych władz medycznych o szczepionce i korzyściach płynących ze szczepień w oparciu o dotychczasowe badania kliniczne”. Można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu, które organizacja wydała w czwartek. Podkreślono także, że szczepionka wyprodukowana wspólnie przez firmę amerykańską i niemiecką spełnia wszystkie kryteria. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo jej podawania, a także skuteczne przeciwdziałanie koronawirusowi COVID-19.
WHO potwierdziło, że szczepionka Pfizer została dopuszczona, agencja dołącza też do akcji COVAX
„To ważny krok gwarantujący dostępność szczepień przeciwko COVID-19 w skali całego globu. Chciałabym jednak podkreślić, że niezbędny jest dodatkowy wysiłek wszystkich, by mogły być zaspokojone priorytetowe potrzeby wszystkich narodów.”
– oceniła dr med. Mariangela Simao, z-ca dyrektora generalnego WHO
WHO poinformowało także w oficjalnym oświadczeniu, które właśnie wydano, że stanie na czele międzynarodowej akcji COVAX. Jej celem jest zapewnienie szczepionki każdemu niezależnie czy jego kraj na to stać, czy nie.
„Światowa Organizacja Zdrowia wspólnie z Globalnym Sojuszem na rzecz Szczepień i Uodpornienia (Global Alliance for Vaccines and Immunisation) stoją na czele akcji nazywanej COVAX, której celem jest zapewnienie dostępności szczepionek w krajach uboższych i średnio zamożnych. W ramach porozumień zawartych z firmami Pfizer & BioNTech Globalny Sojusz na rzecz Szczepień spodziewa się otrzymać w pierwszym kwartale 2021 roku blisko 2 mld dawek szczepionki, której skuteczność oceniana jest na 95 proc.”
– pisze Reuters.
W oświadczeniu WHO napisano, że zarówno UNICEF, jak i Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) mogą kupować szczepionki dla krajów, których nie stać, żeby zrobić to samemu. A także dla terenów ogarniętych działaniami wojennymi. Obie organizacje mają również pomóc w transporcie i przechowywaniu preparatu, gdyż wymaga on stałej temperatury -80 stopni Celsjusza.
Źródło: Interia
Polecamy także:
Otwarty stok narciarski. Tak ominęli zakaz
Gigantyczna wpadka w programie Moniki Olejnik. Tego nie przewidziała
Szokujące słowa niemieckiego specjalisty: „Polacy rozjechani (…) Kraj taniej siły roboczej”