Szczepienia przeciwko koronawirusowi COVID-19 ruszą już 15 stycznia, szczepionka będzie darmowa i dwudawkowa. Jako pierwsi iniekcję otrzymają lekarze, dla nich lek będzie podawany już od 27 grudnia.
Czytaj też: 1 stycznia powstanie nowe ministerstwo. Zmiany w rządzie
Pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi COVID-19 ruszą w naszym kraju już 27 grudnia. Jako pierwsi zaszczepieni zostaną lekarze, a także osoby pracujące w służbie zdrowia i Sanepidzie. Następnie szczepionka zostanie podana grupom priorytetowym, między innymi takim jak pracownicy ośrodków pomocy społecznej, ich podopiecznym, a także osobom starszym. Dopiero od 15 stycznia zaczną się szczepienia wszystkich chętnych spoza grup priorytetowych. Lek będzie darmowy i dwudawkowy. Proces oprze się o e-skierowanie, ważne przez 60 dni. Wygeneruje je system P1, specjalna platforma, która będzie robiła to według ustalonego schematu dotyczącego kolejności szczepień dla wyznaczonych grup.
Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszą już 15 stycznia, szczepionka będzie darmowa
Skierowanie na szczepienie będzie mógł wystawić również bezpośrednio lekarz, np. dla osób które nie posiadają numeru PESEL, bądź nie mogły uzyskać go drogą elektroniczną. Termin wizyty będzie ustalał centralny system rejestracji, który ma uwzględniać grafiki przyjmowania punktów szczepień. Osoby spoza grup priorytetowych będą mogły zarezerwować wizytę przez infolinię 989, która jest bezpłatna, a także przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, na stronie pacjent.gov.pl oraz przez elektroniczny formularz, który ma być dostępny na stronach związanych z resortem zdrowia lub u lekarza POZ.
System nie wymaga e-skierowania, wystarczy podać dane osobowe. Po rejestracji pacjent otrzyma SMS z wiadomością o miejscu i terminie szczepienia. Zostanie umówiony od razu na dwie wizyty, a przed drugą otrzyma przypomnienie SMS. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień.
Szczepienia dostępne będą stacjonarnie w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), u lekarzy, którzy mają prywatną praktykę, a zgłosili się do programu oraz w innych placówkach medycznych, jak również w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych. Dla osób, które samodzielnie nie będą mogły dotrzeć do punktu szczepień dostępny będzie mobilny zespół szczepiący. Narodowy Program Zdrowia zakłada, że w każdej gminie dostępny będzie punkt szczepień.
Źródło: Interia
Polecamy także:
Boże Narodzenie w Auschwitz. Więźniowie bloku 25 wiedzieli co muszą zrobić…
„Je**ć PiS” w Teleexpressie. Upokorzył dziennikarzy TVP
Mateusz Morawiecki o Kaczyńskim: „Mam nadzieję, że żartował”