Wiceminister Artur Soboń oświadczył, że rząd uzyskał wstępne porozumienie z górnikami w sprawie sposobu zamknięcia kopalń w kraju. Górnicze związki zawodowe miały wyrazić zgodę na takie rozwiązanie sprawy.
Czytaj też: Małgorzata Kożuchowska skrytykowana za reklamę na Instagramie
Przypomnijmy że pod koniec września rząd ogłosił plan stopniowego wygaszania górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Mówiono wtedy, że Solidarność wynegocjowała z rządem ochronę miejsc pracy dla zatrudnionych już górników, aż do wieku emerytalnego, bądź odprawy jeżeli nie byłoby możliwości przeniesienia ich do innej kopalni. Jednak wtedy obie strony nie potrafiły dogadać się odnośnie terminów zamykania poszczególnych kopalń.
Artur Soboń: Rząd uzyskał porozumienie z górnikami w sprawie sposobu zamknięcia kopalń
W końcu stanęło na tym, ze pierwsza z nich miałaby przestać pracować jeszcze w 2021 roku, a ostatnia w 2049. Teraz rząd przedstawił wstępne założenia, które wynegocjował z górniczymi związkami zawodowymi.
„Osłony pracownicze, które chcemy zaproponować to 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego dla górników dołowych, a 3 lata w przypadku pracowników przeróbki”
– mówi podczas rozmowy z mediami wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
Porozumienie z górnikami
To jednak nie koniec. Dodatkowo górnicy będą mogli liczyć na na 12-miesięczne odprawy oraz jednorazowe świadczenia za każde 5 lat pracy w kopalni. To są podstawowe założenia porozumienia jakie uzyskał z górniczymi związkami zawodowymi, rządowy zespół wyznaczony do opracowania sposobu zamykania kopalń węgla kamiennego w Polsce. Tak jak pisaliśmy wyżej ostatnia kopalnia w kraju ma przestać fedrować i zostać zamknięta dopiero w 2049 roku.
Źródło: Money.pl
Polecamy także:
Sylwester w Polsacie 2020: Ujawniono kolejne nazwiska artystów
Opis tortur przeraża. Więzienie, z którego prawie nikt nie wyszedł żywy
Lech Dyblik sięgnął dna, zarabiał na ulicy. Dostał drugą szansę