Złoto to kruszec, który rozpala wyobraźnię jak żaden inny – w Polsce nadal trwa wydobywanie złota, złoża obecnie eksploruje konsorcjum KGHM. W naszym kraju w wydobyciu złota od zawsze królował Dolny Śląsk, nie inaczej jest także w dzisiejszych czasach.
Czytaj też: Marcin Dorociński krótko i dosadnie o tym co sądzi o filmach Vegi. Widzowie w szoku
W tym momencie na terenie Polski znajduje się jedno województwo, w którym są złotonośne tereny, to Dolny Śląsk. Są to między innymi okolice Złotoryi, Lwówka Śląskiego, Złoty Stok, Pogórze Izerskie, Złote Góry, a także Mikołajowice. Najstarszym miejsce na dzisiejszych terenach naszego kraju, w którym wydobywano złoto, jest Złoty Stok. Pierwsze wzmianki sugerują, że kopano tam w jego poszukiwaniu już w X wieku. Przez 700 lat istnienia kopalni wydobyto 16 ton czystego kruszcu. Kopalnia przestała działać dopiero w 1961 roku. Jednak szacuje się, że w miejscowości na różnych głębokościach może znajdować się jeszcze od 2,5 do 29 ton złota.
Złoto rozpala wyobraźnię, w Polsce nadal trwa wydobywanie złota, złoża eksploruje KGHM
Natomiast prawdziwym polskim eldorado wydaje się dorzecze Bobru, Kwisy, a także Izery, gdzie naukowcy przewidują ukryte w ziemi następne 350 ton złota. Dlatego nie dziwi fakt, że ten kruszeć fascynuje tak wielu na Dolnym Śląsku. W średniowieczu powstała również kopalnia złota w Złotoryi, dzisiaj jest już tylko atrakcją turystyczną, podobną do tej w Złotym Stoku. W mieście siedzibę ma Polskie Bractwo Kopaczy Złota.
Czołowym wydobywcą złota w naszym kraju jest spółka KGHM Polska Miedź S.A. Spółka z siedzibą w Lubinie. Wydobywają złoto jako skutek uboczny eksploatacji złóż miedzi i srebra, których jest jednym z największych producentów na świecie. Koncern jest obecny aż na czterech kontynentach i zatrudnia 34 tysiące pracowników.
Złoto wydobywana przez KGHM znajduje się w tak zwanym „czarnym błocie”. Jest to szlam anodowy, który powstaje w procesie elektrorafinacji miedzi. Najpierw ze szlamu pozyskiwane jest srebro, następnie złoto o zawartości 99,5% Au. Największa sztabka, która została odlana w jednej z hut należących do KGHM ważyła aż 12,5 kilograma.
Źródło: Wirtualna Polska
Polecamy także:
Wyszkoni publicznie zmieszana z błotem. Nieprawdopodobny hejt
Dzisiaj jest gwiazdą TVP, to co robiła wcześniej – zaskakuje