Koronawirus: Na polecenie wojewody wielkopolskiego, Szpital MSWiA w Poznaniu nie miał już przyjmować nowych pacjentów i znaleźć miejsce dla wszystkich obecnych pacjentów w innych szpitalach. Jednak „po przeanalizowaniu sytuacji” przez wojewodę Łukasza Mikołajczyka nastąpiła zmiana zdania.
Czytaj też: Donald Tusk przerwał milczenie ws Giertycha. Wstrząsające słowa
16 października wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wydał polecenie dla Szpitala MSWiA w Poznaniu. Wojewoda nakazał, żeby nie przyjmować już więcej chorych, a także znaleźć miejsce w innych szpitalach dla obecnych pacjentów placówki. Szpital MSWiA miał się stać miejscem leczenia wyłącznie osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Pismo zostało odczytane dziennikarzom przez ordynatora chirurgii dr Pawła Chęcińskiego. Wynika z niego, że zadanie znalezienia łóżek w innych szpitalach dla 180 pacjentów miało spaść na barki lekarzy.
Koronawirus: Szpital MSWiA w Poznaniu nie miał już przyjmować pacjentów
„W związku z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zwraca się z pilną prośbą o udzielenie następujących informacji: ilu pacjentów w dniu dzisiejszym przebywa w naszym szpitalu, ilu pacjentów może zostać wypisanych z podaniem daty wypisu lub przekazania z oddziału, z którego nastąpi wypis i czy istnieje potrzeba zabezpieczenia na rzecz szpitala pomocy w przekazaniu hospitalizowanych pacjentów do innych oddziałów, a jeśli tak, to wskazanie propozycji lokalizacji”
– napisał wojewoda wielkopolski w piśmie wysłanym do Szpitala MSWiA w Poznaniu.
Dr Chęciński skrytykował w ostrych słowach decyzję wojewody Łukasza Mikołajczyka, uznając ją za bezczelną, a polityka nazwał ignorantem.
„To mogę podsumować jako wyjątkową ignorancję i wręcz bezczelność, by jeszcze na nas zrzucać, że my mamy szukać miejsc dla naszych pacjentów. A nie bardzo mamy, gdzie przekazywać tych chorych. Istnieje jeden w tej chwili oddział urologii onkologicznej, który może operować nowotwory układu moczowego. Pan ordynator nam przedstawił, że ma w tej chwili kilkunastu pilnych pacjentów do operacji nowotworów pęcherza moczowego, krwawiących, chorych, którzy zoperowani będą musieli niestety leżeć (…) Jeśli nie wykonamy części zabiegów, ci pacjenci umrą.”
– zaznaczył ordynator chirurgii.
Po przeanalizowaniu sytuacji i apelu lekarzy wojewoda wielkopolski postanowił jednak o zmianie decyzji.
„W ostatnich dniach pracowaliśmy nad różnymi scenariuszami, jednak żadna decyzja w sprawie szpitala MSWiA nie zapadła. Zgodnie z naszymi analizami na tym etapie walki z epidemią szpital MSWiA nie będzie placówką dedykowaną do walki z koronawirusem.”
– poinformował wojewoda Mikołajczyk.
Źródło: Interia
Polecamy także:
Zdalna nauka w całym kraju? Ministerstwo nie pozostawia wątpliwości