Znany epidemiolog zaznaczył, że sytuacja epidemiologiczna w kraju jest na tyle poważna, że niektóre szpitale są już na skraju wytrzymałości. Jeżeli ilość zachorowań na koronawirusa będzie rosła w takim tempie, może dojść do załamania sytemu opieki zdrowotnej. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszystkich obostrzeń.
Czytaj też: Pilne: Żona Romana Giertycha o jego stanie zdrowia. Jest bardzo źle
Artur Białoszewski, znany epidemiolog, wypowiedział się na temat wprowadzonych w ostatnim czasie, przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego, nowych obostrzeń i nakazów. Lekarz uznał je za bardzo dobry ruch, który powinien pomóc w opanowaniu sytuacji epidemiologicznej w kraju. Jednak, aby się tak stało potrzebny jest jeszcze jeden warunek, ludzie muszą przestrzegać wprowadzonych ograniczeń. Epidemiolodzy zauważyli, że transmisja wirusa SARS-CoV-2 jest dużo szybsza niż początkowo zakładano, dlatego obserwujemy w ostatnim czasie w Polsce, ale także w innych krajach, diametralny wzrost zachorowań.
Sytuacja epidemiologiczna w kraju jest poważna, szpitale są na skraju wytrzymałości
„Obostrzenia ogłoszone w czwartek przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego to jest dobry krok, wpisujący się w narrację, która powinna być prowadzona, z punktu widzenia epidemiologa. Przy obecnym wzroście obserwowanych zakażeń można dostrzec, że transmisja wirusa SARS-CoV-2 zachodzi gwałtowniej w populacji niż się spodziewaliśmy. Teraz kluczowe jest stosowanie się do zaleceń przeciwepidemicznych.”
– zaznaczył Białoszewski.
Epidemiolog zauważył, że w niektórych regionach kraju szpitale działają już na granicy wydolności. Głównym problemem jest brak szerokiej kadry medycznej. Lekarze i pielęgniarki są już wyczerpani, gdyż muszą wykonywać pracę ponad swoje siły. Do tego kolejnym problemem jest obciążenie laboratoriów, które także działają na skraju efektywności.
„Dotychczasowe działania rządu powinny zdecydowanie zwiększyć wsparcie kadr zaangażowanych w walkę z pandemią. W tym krytycznie istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy i ochrona personelu. Zatem kolejnym zdecydowanym krokiem rządu powinno być silne wsparcie personelu medycznego, nie tylko finansowe, ale przede wszystkim logistyczne, aby system nie tracił niezbędnego do walki z wirusem kapitału ludzkiego”
– dodał Artur Białoszewski.
Źródło: Interia
Polecamy także:
Gigantyczna wpadka w „Milionerach”! Wszystkie odpowiedzi błędne
Stan nadzwyczajny może wejść w Polsce w każdej chwili? „Taki wariant leży na stole”