Australijscy naukowcy z agencji CIRO okryli, że koronawirus SARS-Cov-2 może przeżyć znacznie dłużej na powierzchni banknotów, szkła, czy stali niż dotychczas sądzono. Może to być nawet 28 dni. Dodatkowo wirus jest dużo bardziej aktywny na gładkich powierzchniach i w niższych temperaturach.
Czytaj też: Brutalny atak w Paryżu. Mrożące krew w żyłach nagranie
Naukowcy z Australii opublikowali swoje badania w magazynie „Virology Journal”. Według ich odkrycia koronawirus SARS-Cov-2 wykazuje dużo większą żywotność niż dotychczas sądzono. Jest ona nawet znacznie dłuższa od długowiecznych jak na mikroby, wirusów z grupy A. Potrafią one przetrwać na różnych powierzchniach nawet do 17 dni. Koronawirus został przez naukowców umieszczony w wysuszonym, sztucznym śluzie, który został następnie naniesiony na różne materiały i umieszczony w innych temperaturach. Między innymi w 20, 30 i 40 stopniach Celsjusza.
Koronawirus może przeżyć dłużej na powierzchni banknotów, szkła, czy stali niż sądzono
Badania wykazały, że SARS-Cov-2 najdłużej, bo nawet do 28 dni, był wstanie przeżyć i był zdolny do dalszego zakażania, na powierzchni banknotów, szkła z jakiego są wykonane wyświetlacze smartfonów, a także stali nierdzewnej. Dodatkowo zauważono, że wirusowi sprzyjają gładkie powierzchnie, a także raczej niższe temperatury. W takich warunkach jest dużo bardziej żywotny.
Trzeba jednak zaznaczyć, że eksperyment został przeprowadzony w całkowitej ciemności, żeby wyeliminować promieniowanie UV, które jest bardzo szkodliwe dla koronawirusa. Dlatego w warunkach naturalnych, gdy byłby wystawiony na działanie promieni słonecznych, SARS-Cov-2 nie przeżyłby, aż tak długo.
„To badanie naprawdę podkreśla znaczenie mycia rąk i dezynfekcji powierzchni, na których może znajdować się wirus”
– zaznaczył członek zespołu naukowców przeprowadzających eksperyment, Shane Ridell.
Źródło: RMF24
Polecamy także:
W kadrze Brzęczka nastał czas nowego pokolenia! Czy selekcjoner postawi na młodzież?
Nie mogli uwierzyć w to co widzą. Skanery pokazały coś niesamowitego