Nowy JPK VAT, czyli Jednolity Plik Kontrolny VAT już obowiązuje. Jest to połączenie ewidencji VAT z deklaracją. Od teraz obowiązkiem stało się oznaczanie dostaw grup niektórych towarów i usług, a także procedur specjalnych, między innymi takich jak split payment.
Czytaj też: Tak źle jeszcze nigdy nie było. Padł właśnie niechlubny, historyczny rekord
Przedsiębiorcy pierwsze JPK_V7 (dla rozliczających się z urzędem skarbowym miesięcznie) i JPK_V7K (dla tych, którzy robią to kwartalnie) należy rozliczyć do 25 listopada. Rozliczyć wtedy należy październik bieżącego roku. Fiskus zwraca jednak uwagę, iż lepiej nie robić tego na ostatnią chwilę, gdyż już od teraz należy zacząć zbierać dane od dostawach szczególnych grup towarów i usług i procedurach specjalnych. Dodatkowo trzeb będzie je oznaczyć w nowym JPK VAT.
Nowy JPK VAT, czyli Jednolity Plik Kontrolny VAT już obowiązuje
Nowy Jednolity Plik Kontrolny wcale nie oznacza rezygnacji z deklaracji. Została ona po prostu włączona do plik JPK. Należy pamiętać, że te zmiany dotyczą tylko VAT-7 i VAT-7K. Za to nie obejmują deklaracji: VAT-12, VAT-8, VAT-9M, VAT-10 czy VAT-14.
W nowym JPK_V7 trzeba będzie wykazać informacje o zakupach i sprzedaży za dany okres oraz pozycje z dotychczasowej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Ponadto trzeba będzie oznaczyć transakcje szczególne dostawy w ramach sprzedaży wysyłkowej na terenie Polski, split payment, a także powiązania między podmiotami powiązanymi. Oznaczyć należy również niektóre dowody sprzedaży – np. dokumenty wewnętrzne lub faktury uproszczone.
Nowy plik JPK należy składać co miesiąc, nawet jeżeli dotychczas składaliśmy deklarację kwartalnie. Jednak podatnik rozliczający się kwartalnie rozlicza miesięcznie tylko część ewidencyjną. Po zakończeniu kwartału wypełnią część ewidencyjną za trzeci miesiąc i część deklaracyjną JPK_VAT za cały kwartał.
Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że każdy błąd w pliku JPK Vat może skutkować mandatem w wysokości 500 złotych. Ministerstwo finansów zaznacza, że ma to jednak mieć miejsce dopiero jeżeli błąd jest zrobiony rozmyślnie i nie zostanie usunięty w ciągu 14 dni od wezwania przez naczelnika miejscowego urzędu skarbowego. Eksperci zaznaczają jednak, że z tekstu ustawy (art. 109 ust. 3f-3h ustawy o VAT), wcale nie wynika, że kara ma być nakładana tylko w tych przypadkach.
Źródło: Interia
Polecamy także:
Prokuratura zajęła się Dodą. Gwiazda ma poważne kłopoty