Mieszkanie razem ze zwierzętami ma wiele zalet. Poprawiają nam nastrój i jak wskazują badania naukowe wpływają na nas wręcz zdrowotnie. Jednak istnieje też drugie, mroczniejsze oblicze. Psy, czy koty przenoszą przeróżne pasożyty, a także choroby, które niejednokrotnie mogą być groźne dla zdrowia człowieka.
Czytaj też: Jelenie zapadły się na bagnach. Niesamowita akcja ratunkowa w powiecie otwockim
Fińscy naukowcy z Uniwersytetu w Turuku przeprowadzili badania, które wykazały że przebywanie od najmłodszych lat razem ze zwierzęcymi towarzyszami zmniejsza wystąpienie ryzyka alergii. Dodatkowo wykazano, że zwierzęta wpływają na nas kojąco, redukują stres, a także poprawia się nam w ich towarzystwie zdrowie serca. Jednak te, niewątpliwie olbrzymie, plusy nie mogą przesłonić nam także minusów. Trzeba pamiętać, że zwierzęta domowe mogą być nosicielami wielu niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego bakterii, pasożytów, czy chorób. Dlatego dobrze jest znać objawy jakie występują w przypadku zarażenia się chorobą odzwierzęcą. Można wtedy działać profilaktycznie i zapobiegać rozwojowi schorzenia.
Psy i koty przenoszą przeróżne pasożyty, a także choroby
Toksoplazmoza
Najbardziej znaną chorobą odzwierzęcą jest zdecydowanie toksoplazmoza. Stanowi poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży. Wywołujcy ją pierwotniak Toxoplasma gondi może doprowadzić do uszkodzeń płodu, a w skrajnych przypadkach nawet do poronienia. Zarazić się nią można poprzez odchody kotów, które są nosicielami pierwotniaka lub przez zjedzenie niedogotowanego zarażonego nim mięsa. Żeby uniknąć zarażenia wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Myć ręce po zabawie z kotem, dokładnie oczyszczać jedzenie, a także odpowiednio przyrządzać termicznie mięso.
Toksokaroza
Kolejną niebezpieczną chorobą jest toksokaroza, przenoszą ją zarówno psy, jak i koty. Na zarażenie narażone są głównie dzieci, a dzieje się to najczęściej podczas zabaw w piaskownicy. Łatwo jest wtedy o przeniesienie jaj glist zwierzęcych z rąk do buzi. Można się nią zarazić także przez zjedzenie nieumytych warzyw i owoców oraz przez wypicie wody z nieznanego źródła. Larwy rozpoczynają swój rozwój w jelitach, aby później przenieść się do innych organów, takich jak wątroba, płuca, mózg, a nawet oczy, czy serce. Do objawów należą osłabienie, nudności, bóle brzucha i głowy. Jeżeli podejrzewamy zarażenie natychmiast należy wykonać badanie krwi i rozpocząć leczenie. Dobrym sposobem na uniknięcie zakażenia jest wyrobienie u dzieci nawyku częstego mycia rąk, szczególnie przed posiłkami i po powrocie do domu.
Choroba kociego pazura
Młode kocięta czasami przenoszą chorobę kociego pazura. Zarazić się nią można poprzez zadrapanie lub ugryzienie, wtedy do organizmu mogą przeniknąć bakterie. Choroba rozwija się bezobjawowo, a po pewnym czasie w miejscu zakażenia pojawia się zaczerwieniona grudka. Nie jest to choroba bardzo niebezpieczna, ale u osób z obniżoną odpornością może wywołać gorączkę, czy ból głowy i brzucha, powiększone są też węzły chłonne. Dlatego nie wolno lekceważyć żadnego zadrapania, które zostawił nam młody kot i należy je bezzwłocznie zdezynfekować.
Wścieklizna
Wścieklizna jest z pewnością jedną z najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych. Przenosi ją wirus Rabies virus, nosicielami mogą być zarówno psy i koty, ale także zwierzęta leśne. Zarażenie następuje po ugryzieniu przez zakażone zwierzę lub przez kontakt ze śliną. Objawy choroby pojawiają się dopiero kilka tygodni od zakażenia. Najpierw pojawia się mrowienie w miejscu ugryzienia, następnie drętwieje cała kończyna. Do tego może wystąpić gorączka, nudności, czy bóle głowy. Na końcu pojawia się nadwrażliwość na światło, pobudzenie, ślinotok, omamy słuchowe, a także wzrokowe oraz łzawienie. Na końcu pojawia się wodowstręt.
Najczęściej osoby zarażone nie dożywają nawet stadium pobudzenia. Niestety wścieklizna jest chorobą nieuleczalną, lekarze w szpitalu mogą jedynie złagodzić objawy. Dlatego jeżeli tylko podejrzewamy, że ugryzło nas zwierzę chore na wściekliznę należy szybko zabezpieczyć ranę i udać się na badania.
Źródło: Interia