Małopolska jako pierwsza zdecydowała się na tak daleko idące rozwiązania antysmogowe. Zakazów jest wiele. Sejmik województwa małopolskiego przyjął nowy program antysmogowy.
Czytaj też: Straż Miejska ma nowe uprawnienia. Posypały się mandaty
W dniu 28 września bieżącego roku radni sejmiku województwa małopolskiego uchwalili nowy program antysmogowy, który ma być realizowany przez następne trzy lata. Małopolska jest pierwszym województwem, które podjęło tak radykalne rozwiązania antysmogowe i wprowadza wiele nowych zakazów, a także obostrzeń jeżeli chodzi o użytkowanie kotłów węglowych oraz kominków.
Małopolska zdecydowała się na daleko idące rozwiązania antysmogowe
„Radni nie ugięli się pod naciskami lobby węglowego, producentów urządzeń grzewczych oraz niektórych gmin i wzmocnili przepisy antysmogowe dla Małopolski”
– zaznaczył Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Jedną z nowych regulacji jest wycofanie publicznego dotowania, przez gminy w Małopolsce, montażu kotłów węglowych już od początku przyszłego roku. Następnym jest zakaz używania kominków w domach, gdy stężenie smogu na zewnątrz jest zbyt wysokie. Ta regulacja nie będzie dotyczyła domostw, w których kominek stanowi jedyne źródło ogrzewania.
Dodatkowo uchwała zobowiązuje właścicieli tak zwanych „kopciuchów”, czyli starych kotłów węglowych, do ich wymiany do końca 2022 roku. W Małopolsce funkcjonuje obecnie jeszcze ok 300 tysięcy takich kotłów.
Sejmik województwa małopolskiego przyjął nowy program antysmogowy
„Nowe przepisy dają nam narzędzia do egzekwowania od gmin szybszej likwidacji szkodliwych palenisk. Jeśli gmina będzie miała więcej niż 15 proc. pozaklasowych kotłów, możemy na nią nałożyć kary do pół miliona złotych”
– zaznaczył Ryszard Listwan, zastępca małopolskiego inspektora środowiska.
Od początku przyszłego roku w każdej gminie w województwie mają zacząć działać punkty dostępu do rządowego programu czyste powietrze. Będą przyznawały mieszkańcom dotacje na wymianę starych kotłów. Dodatkowo do 12 godzin skrócono czas jaki ma gmina na przeprowadzenie kontroli w przypadku zgłoszenia nieprawidłowości, np. spalania przez sąsiada śmieci, bądź innych nie przeznaczonych do tego celu materiałów. Wcześniej ludzie skarżyli się, że organy państwowe zwlekają z kontrolami nawet wiele dni.
Źródło: Interia