NBP przedstawiło jak będzie wyglądała strategia pieniężna na 2021 rok, wszystko będzie uzależnione od rozwoju pandemii koronawirusa COVID-19. Narodowy Bank Polski wskazuje, że to właśnie koronawirus jest głównym czynnikiem niepewności dla procesów cenowych i koniunktury w kraju.
Czytaj też: Trzymasz pieniądze na koncie w banku? Lepiej to przeczytaj
„Głównym czynnikiem niepewności dla koniunktury oraz procesów cenowych jest dalszy przebieg pandemii COVID-19 na świecie i w Polsce. W szczególności, w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej, możliwe jest powtórne zaostrzenie restrykcji i osłabienie nastrojów podmiotów gospodarczych. W takiej sytuacji mogłoby dojść do pogłębienia spadku globalnej i krajowej aktywności oraz wydłużenia procesu jej odbudowy.”
– podaje NBP.
NBP: Strategia na 2021 będzie uzależniona od rozwoju pandemii koronawirusa COVID-19
Narodowy Bank Polski w opublikowanych właśnie „Założeniach polityki pieniężnej na 2021 rok” nadal zakłada strategię celu inflacyjnego na poziomie 2,5% z założeniem granicy błędu na poziomie +/- 1 punktu procentowego.
„NBP będzie nadal wykorzystywał strategię średniookresowego celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości ±1 punktu procentowego. Podstawowym instrumentem polityki pieniężnej pozostaną stopy procentowe NBP, a celem operacyjnym będzie kształtowanie stawki POLONIA w pobliżu stopy referencyjnej NBP”
– można przeczytać w opublikowanym dokumencie.
Dodatkowo NBP nadal zakłada realizowanie polityki pieniężnej w warunkach płynnego kursu walutowego, dlatego nie jest wykluczona interwencja na rynku walutowym. Jednak będzie to ściśle powiązane z uwarunkowaniami gospodarczymi, w szczególności rozwojem pandemii koronawirusa COVID-19. NBP ocenia, że w drugiej połowie 2020 roku, a także w 2021 koniunktura powinna ulec stopniowej poprawie. Jednak poziom PKB najprawdopodobniej pozostanie niższy niż przed pandemią.
„W II połowie 2020 r. oraz w 2021 r. oczekuje się dalszej poprawy koniunktury, chociaż według aktualnych prognoz poziom PKB może pozostać niższy niż przed pandemią. Wzrost aktywności będzie wspierany przez działania podjęte w zakresie polityki gospodarczej, a także oczekiwaną poprawę koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki”
Strategia NBP na 2021, wskazuje także inne czynniki niepewności oprócz COVID-19
Raport NBP wskazuje także inne czynniki, które mogą mieć wpływa na koniunkturę. Chodzi o potencjalne zmiany strukturalne w gospodarce.
„Kolejnym czynnikiem ryzyka są potencjalne zmiany strukturalne w gospodarce. Doświadczenia związane z pandemią i przedłużający się okres niepewności dotyczącej jej dalszego przebiegu mogą prowadzić do zmian zachowań ekonomicznych gospodarstw domowych i firm, a w efekcie do zmian struktury oraz skali ich wydatków. Zmiany strukturalne mogą dotyczyć również powiązań w gospodarce światowej, w tym funkcjonowania globalnych łańcuchów dostaw oraz przyszłego przebiegu procesów globalizacji. W tym kontekście, czynnikiem niepewności jest także polityka handlowa największych światowych gospodarek, w tym zwłaszcza Stanów Zjednoczonych i Chin. Potencjalne zaostrzenie sporów gospodarczych na świecie może utrudniać ożywienie globalnej wymiany handlowej”
Źródło: Interia