Niedługo znikną bramki na autostradach, Ministerstwo Finansów, a także Urząd Skarbowy już pracują nad systemowym rozwiązaniem poboru opłat. Jako pierwsze zmianę mają przejść odcinek A2 Konin-Stryków, a także A4 Wrocław-Sośnica. Znamy termin kiedy ma to nastąpić.
Czytaj też: Z ostatniej chwili: Jadwiga Emilewicz opuszcza „Porozumienie”
Na wspomnianych wyżej odcinkach autostrad A2 i A4 od 1 lipca bieżącego roku, za pobór opłat odpowiada szef Krajowej Administracji Skarbowej. Jak dotąd płatność za przejazd autostradą nadal pobierano klasycznie na bramkach ze szlabanami. Ministerstwo Finansów zapowiedziało jednak wycofanie się z tej metody w najbliższej przyszłości. Część kierowców może już płacić elektronicznie, ale jest to możliwe tylko poprzez montaż w aucie dodatkowego urządzenia, takiego jak na przykład viaBOX lub viaAUTO. Oba działają w technologii radiowej. To także ma niedługo ulec zmianie.
Znikną bramki na autostradach, Ministerstwo Finansów pracuje już nad rozwiązaniem
„Przygotowujemy rozwiązania, które pozwolą na odejście od manualnego poboru opłaty za przejazd autostradą i likwidację tzw. bramek. Naszym celem jest pobór wszystkich opłat drogowych w jednym systemie bezbramkowym. Chcemy w pełni wykorzystać potencjał nowych technologii i stworzyć system, który będzie bezpieczny i wygodny dla użytkowników dróg”
– stwierdził ostatnio minister finansów Tadeusz Kościński.
Według zapewnień szefowej KAS Magdaleny Raczkowskiej w przyszłości zostanie wprowadzony tak zwany system opłat „free flow”. Chodzi o sposób dokonywania płatności za korzystanie z autostrady bez konieczności zatrzymywania się na bramkach. Dodatkowo Raczkowska zapewnia także, że nie będzie przy tym konieczności montowania w samochodzie żadnego dodatkowego urządzenia.
Według zapewnień Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej możliwości mają być dwie. Kierowcy lekkich samochodów o wadze nie przekraczającej 3,5 tony mają mieć możliwość zakupu biletu elektronicznego lub dane zbierane będą na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS e-Toll. Druga z metod ma wykorzystywać specjalną aplikację na telefon, którą będzie można za darmo pobrać ze sklepu z aplikacjami.
KAS i Ministerstwo Finansów poinformowały również, że pierwsze próby nowego systemu odbędą się najwcześniej pod koniec 2021 roku. Okres przejściowy ma trwać przez trzy miesiące. W tym czasie oba systemy opłat nowy elektroniczny i stary w technologii DSRC, wygaszany, będą obowiązywać jednocześnie.
Źródło: Money.pl