To wcale nie w Malborku znajdował się największy zamek krzyżacki, olbrzymia warownia stała kiedyś w Elblągu. Gdyby nadal istniała miasto byłoby tak popularne jak Malbork.
Czytaj też: Prawda o zamachu na Jana Pawła II dopiero po latach ujrzała światło dzienne
Największy zamek zbudowany przez krzyżaków znajduje się obecnie w Malborku, jednak kiedyś istniała na terenach niegdysiejszych Prus jeszcze większa warownia. Archeolodzy odkryli niedawno pozostałości po takiej budowli w południowo-zachodniej części Elbląga. Gdyby zamek nadal istniał byłby atrakcją przynajmniej na skalę Malborka. Jaka jest historia Elbląskiej warowni? Dlaczego uległa zniszczeniu?
Największy zamek krzyżacki znajdował się kiedyś w Elblągu
Zniszczenia zamku dokonano jeszcze w średniowieczu. Wszystko miało miejsce podczas ogólnokrajowego powstania Związku Pruskiego, 6 lutego 1454 r. Powstańcy zaatakowali warownię i po sześciu dniach oblężenia, zajęli ją. Na rozkaz Rady Starego Miasta postanowiono ją zburzyć. Przez następne sto lat ta imponująca budowla stała kompletnie w ruinie.
Do dnia dzisiejszego ostały się tylko szczątki urządzeń obronnych, a także resztki wschodniego skrzydła podzamcza. Pozostały również części skrzydła przeciwległego, w którym umieszczono w czasach dzisiejszych muzeum. Teraz archeolodzy mają w planie zbadanie pozostałości zamku, które znajdują się pod powierzchnią ziemi. Jak na razie odkryli resztki baszty. Praca nad odkrywaniem reszty warowni potrwa jeszcze przez długie lata.
„Myślę, że jest to projekt na dziesięć lat. Zobaczymy, jakie będą rezultaty naszych badań. Może się okazać, że znajdziemy taki fragment, który da się wyeksponować i stworzyć np. park archeologiczny. Myślimy również, jeśli pozwolą na to wyniki badań, o stworzeniu aplikacji, dzięki której będzie można zwiedzić zamek wirtualnie. Cały czas myślimy o tym, jak miasto mogłoby tę wiedzę wykorzystać do celów promocyjnych. Elbląg jest wielką, niewykorzystaną szansą, jeśli chodzi o turystykę”
– mówi prof. Fabian Welc, dyrektor Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie.
Profesor Welc podkreślił również, że zamek w Elblągu należał do największych i najpiękniejszych w całych Prusach. Jednak do dzisiaj nie zachowały się żadne dane co do jego wyglądu. Archeolodzy wysnuli tezę, że ta warownia mogła być pierwowzorem innych budowli tego typu postawionych przez krzyżaków na terenie Prus.
„Problem polega na tym, że nie mamy praktycznie żadnych danych odnoszących się do struktury i planu tego zamku. Naszym zadaniem jest więc ustalenie tych dwóch kwestii. To bardzo trudne zadanie.”
– dodał profesor.
Źródło: Wirtualna Polska