Prezydent Litwy Gitanas Nauseda w ONZ wezwał społeczność międzynarodową do mocnej interwencji na Białorusi. Oskarża władze naszego wschodniego sąsiada o łamanie praw człowieka.
Czytaj też: USA wykonują testy innowacyjnej broni laserowej. Wkrótce wejdzie w użycie
Podczas debaty generalnej 75 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Litwy Gitanas Nauseda zaapelował do społeczności międzynarodowej o podjęcie konkretniejszych działań w stosunku do Białorusi. Chodziło mu o łamanie praw człowieka i brutalne tłumienie protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich, w których wygrać miał Aleksander Łukaszenko. Według litewskiego przywódcy istnieją dowody na stosowanie przez białoruskie służby tortur i wymuszeń zeznań w stosunku do zatrzymanych. Według niego ONZ powinno przyjrzeć się sytuacji na Białorusi. A także nalegać na władze, aby zaprzestały stosowania przemocy wobec własnych obywateli.
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda w ONZ
„Wierzę, że społeczność międzynarodowa powinna wysłać mocne przesłanie obecnym władzom Białorusi – wszyscy bezprawnie aresztowani oraz więźniowie polityczni powinni być uwolnieni, a ci odpowiedzialni za użycie siły i tortury pociągnięci do odpowiedzialności”
– zaznaczył prezydent Litwy.
Gitanas Nauseda zaapelował również o niepopełnianie błędów z ostatniego wieku. Chodziło mu o dezinformację w dziedzinie historii, która w jego mniemaniu cały czas postępuje.
„Musimy bronić obiektywnych narracji historycznych, które są coraz bardziej atakowane przez siły rewizjonistyczne.Tajne porozumienia – jak to zawarte w Moskwie w 1939 roku (Pakt Ribbentrop-Mołotow – PAP) oraz w Jałcie w 1945 – nie mogą być znów podpisywane”
– zaznaczył prezydent Nauseda.
Kraje bałtyckie w związku z brutalnym tłumieniem protestów po wyborach prezydenckich na Białorusi postanowiły nałożyć sankcje. Zrobili to w stosunku do 30 oficjeli rządowych w tym także na Aleksandra Łukaszenki. Sankcje wprowadzono wobec osób, które miały bezpośredni udział w fałszowaniu wyniku wyborów, a także pacyfikowały społeczeństwo białoruskie.
Źródło: Interia