Pandemia koronawirusa COVID-19 spowodowała, że może czekać nas poważny kryzys. Jak informuje KNF Polacy dokonują przed terminowych wypłat z kont IKE, a także IKZE. Likwidując swoje oszczędności emerytalne. Taka sytuacja nie miała jeszcze w kraju miejsca.
W pierwszym półroczu 2020 roku, aż na 242 tysiącach kont IKE i IKZE dokonano przedterminowych wypłat oszczędności. Jak podaje KNF wypłat było, aż dziewięciokrotnie więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku. Duży wpływ na taką decyzję dużej ilości ludzi miała z pewnością pandemia koronawirusa. Jednak nie tylko COVID-19 spowodował takie zachowanie. Dużą rolę odegrał także start konkurencyjnego dla IKE i IKZE programu PPK.
Pandemia koronawirusa COVID-19 spowodowała, że czeka nas kryzys
Zmiana rośnie w imponującym tempie, przez pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku dokonano 242 864 wypłaty, gdy od stycznia do końca czerwca 2019 roku jedynie 26 835 wypłaty. Tak więc jedynie w ciągu roku ta liczba wzrosła dziewięciokrotnie. Warto jednak zaznaczyć, że wzrost wypłat odnotowano jeszcze za nim rozpoczęła się pandemia koronawirusa. W drugim półroczu 2019 roku dokonano już 113 625.
Ta fala wypłat jest największą w historii. Łącznie w drugiej połowie 2019 i pierwszej 2020 dokonano 355 663 przedterminowych wypłat, co stanowi jedną czwartą wszystkich kont w IKE i IKZE. Warto dodać także, że w zdecydowanej większości przypadków były to przedterminowe wypłaty wszystkich zgromadzonych na koncie środków.
Całkowita kwota wypłaconych pieniędzy nie robi już jednak takiego wrażenia, gdyż w drugiej połowie 2019 roku było to 201 mln zł i w pierwszej połowie 2020 roku 277 mln zł, co razem stanowi jedynie ok 3% środków zgromadzonych w IKE i IKZE. Przedterminowych wypłat dokonywali raczej ludzie, którzy nie zdołali zgromadzić jeszcze dużych kwot.
Przedterminowa wypłata z kont IKE i IKZE wiąże się z wieloma problemami. Po pierwsze istnieje duże ryzyko, że osoby bez tych oszczędności będą miały dużo niższą emeryturę. W przyszłość ZUS ma zapewniać jedynie 25% emerytury, reszta powinna być uzyskana z innych źródeł. Po drugie wypłata oszczędności przed skończeniem, w wypadku IKE 60 roku życia, a w przypadku IKZE 65, powoduje przymus zapłacenia od tych oszczędności podatku.
Źródło: Interia