KSGiE NSZZ „Solidarność” ogłosiła pogotowie strajkowe i namawia inne struktury związku do przystąpienia do protestów, szykuje się wielki strajk górników. Jak informują związkowcy ta decyzja ma być związana z zagrożeniem funkcjonowania branży energetycznej w kraju.
Czytaj też: GW: Kilkaset milionów dolarów ze Wschodu wypranych w polskim banku?
Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” pojęła decyzję o przekształceniu się w Komitet Protestacyjno-Strajkowy i ogłosiła pogotowie strajkowe. Dodatkowo namawiają resztę struktur organizacji do przyłączenia się do protestu. Ma to mieć związek z, jak to ujęli związkowcy, zagrożeniem funkcjonowania branży energetycznej i górniczej w Polsce. KSGiE wystąpiło także do innych sekretariatów związkowych w kraju, żeby także rozpoczęli tworzenie pogotowia strajkowego w swoich oddziałach.
Strajk górników: KSGiE NSZZ „Solidarność” ogłosiła pogotowie strajkowe
Według związkowców dotychczasowe rządowe prace nad rozwiązaniem problemów w energetyce i górnictwie są niewystarczające, dlatego konieczny jest protest. Już 14 września największe związki zawodowe, między innymi Solidarność, OPZZ, Kadra i Sierpień’80, wystąpiły o możliwość spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, żeby porozmawiać o systemowych zmianach w tym sektorze gospodarki.
Kilka dni przed tą decyzją doszło do ostatniego spotkania zespołu pracującego nad systemowymi zmianami w energetyce i górnictwie. To wtedy związkowcy poznali plan Polityki Energetycznej Państwa do 2040 roku. Według nich jest on zbyt radykalny i za szybko przewiduje odejście od węgla. Według ich analizy ten projekt spowoduje zamknięcie większości kopalń węgla w kraju do 2036 roku.
„Zdajemy sobie sprawę, że cała nasza gospodarka stoi w obliczu trudnej transformacji. Jednak proces ten musi przebiegać w oparciu o dialog z partnerami społecznymi oraz zasadę, wedle której każde likwidowane miejsce w energetyce, górnictwie i przemyśle ciężkim zastępowane będzie równowartościowym miejscem pracy w nowopowstających branżach. Politycy rządzącej obecnie koalicji Zjednoczonej Prawicy wielokrotnie deklarowali publicznie realizację takiego właśnie modelu transformacji”
– napisała w oświadczeniu KSGiE.
Związkowcy zarzucają rządowi Mateusza Morawieckiego całkowitą bierność przy ostatnich zaostrzeniach unijnej polityki klimatycznej. Według związkowców zamiast zrównoważonej transformacji tej gałęzi gospodarki, Polskę czeka drastyczne wygaszenie kopalń, masowa utrata pracy, a co za tym idzie także zubożenie społeczeństwa.
Źródło: Interia