Długo wyczekiwana reforma prawa budowlanego właśnie wchodzi w życie, zmiany w prawie budowlanym będą kompleksowe. Nowe przepisy mają ułatwić formalności przy budowie domów i innych obiektów.
Czytaj też: Klamka zapadła. Kto złamie ten zakaz dostanie 1000 zł kary
Nowelizacja ustawy o prawie budowlanym z z 13 lutego 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 471) właśnie wchodzi w życie. Zawarto w niej wiele udogodnień, które mają ułatwić uzyskanie pozwolenia na budowę. Rozszerzono także możliwość stawiania budynków bez konieczności występowania o pozwolenie na budowę. Ustawodawcy wykonali nawet ukłon w stronę osób, które zakończyły już budowę swojego domu, ale na przykład nie dopełniły wszystkich formalności lub w niektórych przypadkach zdecydowały się na samowolę budowlaną. Teraz będą mogły takie budynki zalegalizować.
Reforma prawa budowlanego właśnie wchodzi w życie
Od teraz dużo łatwiejsze będzie zalegalizowanie samowoli budowlanej, trzeba jednak zaznaczyć, że nowe przepisy obowiązywać będą tylko w przypadku budynków starszych niż 20 lat. Organ odpowiedzialny za legalizację, nie będzie zagłębiał się w uzyskane pozwolenia przy stawianiu takiego budynku. Sprawdzony zostanie tylko brak zagrożeń dla zdrowia i życia użytkowników. Z tej możliwości będą mogli skorzystać tylko właściciele nieruchomości, co do których nie wydano jeszcze decyzji o rozbiórce.
W nowelizacji ustawy zmieniono także zasadę stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę po 5 latach od wystąpienia. Przestała ona obowiązywać. Również osoby użytkujące budynki bez pozwolenia, nie będą od razu karane mandatami. Dostaną 60 dni na uzupełnienie wszystkich dokumentów. Dopiero po upływie tego terminu mogą spodziewać się kar.
Zmiany w prawie budowlanym będą kompleksowe
Poszerzono też znacznie możliwości stawiania budynków bez pozwolenia na budowę, wystarczy jedynie zgłoszenie. Będą to wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których tzw. obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, gazowe (o ciśnieniu roboczym nie wyższym niż 0,5 MPa) oraz elektroenergetyczne (o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV). Oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m sześciennych na dobę. Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m sześciennych, czyli szamba. Tymczasowe obiekty budowlane, niepołączone trwale z gruntem i przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce. W terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu.
Dodatkowo od teraz organ decyzyjny będzie mógł wyrazić zgodę na odstępstwo przy wydawaniu pozwolenia na budowę. Trzeba będzie wtedy uzyskać także zgody: wojewódzkiego inspektora sanitarnego w przypadku odstępstw dotyczących wymagań higieniczno-zdrowotnych, a także wojewódzkiego konserwatora zabytków w odniesieniu do obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków.
Z innych zmian jakie wchodzą w życie ważne może okazać się prawo do przeniesienia pozwolenia na budowę na nowego właściciela. Doprecyzowanie wymagań dotyczących tablicy informacyjnej, która musi znajdować się przy każdej budowie. Czy zakaz pobierania opłat przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne za wydanie warunków przyłączenia do sieci.
Źródło: Interia