Złoto jest coraz częściej wykorzystywane jako lek na raka, złote nanocząstki potrafią zniszczyć guza nawet w 30 minut. To całkowicie nowa technologia, która może okazać się przełomowa w walce z nowotworami.
Czytaj też: Te produkty pomagają spalić tłuszcz. To takie proste!
Ten, od zarania dziejów, uważany za drogocenny kruszec coraz częściej wykorzystuje się w medycynie. Złote nanocząstki wprowadza się bezpośrednio do komórek nowotworowych, żeby łatwiej można było je namierzyć i unicestwić. Prof. Dipanjan Pan i jego zespół z UMBC wykorzystali złoto do terapii antyrakowej. Znaleźli sposób, żeby wyhodować cząstki złota bezpośrednio w komórkach nowotworowych. Dzięki temu uzyskali metodę dużo tańszą, a zarazem szybszą niż dotychczasowa polegająca na wprowadzaniu złota do komórek.
Złoto jako lek na raka: Złote nanocząstki niszczą guza nawet w 30 minut
Ta innowacyjna metoda potrzebuje dużo mniejsze ilości złota niż dotychczas, a wyniki wykazują, że jest w stanie zacząć działać nawet 30 minut po podaniu. Poprzednie standardowe metody z wykorzystaniem złota do walki z nowotworami zaczynały działać dopiero dobę po aplikacji.
Zobacz również: Czas na grzyby! Pokochasz to proste danie, bliscy będą zachwyceni
„Złoto jest kwintesencją pierwiastka szlachetnego, który jest używany w zastosowaniach biomedycznych od czasu jego pierwszej syntezy ponad trzy wieki temu. Aby docenić jego potencjał do zastosowań klinicznych, konieczne jest znalezienie nowych metod produkcji tych cząstek o bezkompromisowej odtwarzalności z funkcjami, które mogą promować skuteczne wiązanie komórek. Nasze badanie jest małym, ale ważnym krokiem w kierunku tego nadrzędnego celu.” – stwierdził w jednym z wywiadów profesor Pan.
Na razie eksperymenty przeprowadzono na myszach, ale przyniosły znakomite rezultaty. Wyhodowane w tkankach rakowych cząstki złota z łatwością zastały namierzone przez laser, który dzięki temu mógł szybko i skutecznie pozbyć się z organizmu wszystkich komórek nowotworowych. Teraz zespół profesora Pana będzie dopracowywał tą innowacyjną metodę i w przeciągu kilku lat powinna ona być ogólnie dostępna.
Źródło: Interia